הרצוג: ‏השנה כולנו משאירים כיסא ריק בשולחן הסדר.‏צלם: אבי קנר, מקליט: אורי בוזגלו

נשיא המדינה יצחק הרצוג פונה אל אזרחיות ואזרחי ומבקש להשאיר לצד שולחן הסדר כיסא ריק כאות הזדהות עם המשפחות השכולות, וכסמל לציפייה לשובם של החטופות והחטופים לביתם.

"עם ישראל אהוב והיקר, אין ספק שהשנה ליל הסדר לא יהיה דומה לשום ליל סדר אחר. השנה כשישאלו הילדים ׳מה נשתנה?׳ נרגיש כולנו היטב כמה הרבה השתנה כאן מליל הסדר שעבר.

הרושם החזק של האסון של הדם, האש ותמרות העשן עוד ניכר בנו, ובראש ובראשונה אצל משפחות החטופים והמשפחות השכולות. הן שנושאות איתם כל העת את הכאב ואת החוסר, מרגישות אותו אפילו ביתר שאת לקראת חג הפסח. עבורן יש כסא ריק שמלווה כל רגע ביממה בכל רגע אשר יפנו. מצד אחד הוא ריק מאוד ויחד עם זאת כובד משקלו גדול מנשוא", אמר הנשיא.

"אבל המשפחות הכואבות והגיבורות הללו לא לבד, ואנחנו חייבים לוודא שהם אף פעם לא יהיו לבד. בליל הסדר השנה אני פונה ומבקש מכולנו להשאיר כסא ריק לצד שולחן הסדר. להציב לנגד עינינו את החטופים, הנופלים והנרצחים. כולנו נאמץ אל ליבנו את המשפחות השכולות, את משפחות החטופים ואת הפצועים ומשפחותיהם.

בחג החירות השנה כולנו זוכרים ומזכירים באופן העמוק ביותר שהברית בין המדינה לאזרחיה מחייבת אותנו לפעול בכל דרך ביצירתיות, בנחישות ובאומץ להשיב את הבנות והבנים הביתה".

בשם העם כולו אני מחזק ומחבק גם את המשפחות והקהילות המפונות מהצפון ומהדרום שיערכו את הסדר הרחק מנוף מולדתם. וכמובן חיבוק מיוחד לחיילי צה"ל וכוחות הביטחון והפצועים בגוף ובנפש. יהי רצון שחג החירות הזה יביא איתו גם בשורות טובות ישועות ונחמות לכל בית ישראל".