אבו מאזן
אבו מאזןצילום: רויטרס

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), אומר כי הטלת הווטו ע"י ארה"ב נגד הצעת החלטה במועצת הביטחון המכירה במדינה פלסטינית "מאכזבת, מעציבה, מבישה, חסרת אחריות ובלתי מוצדקת".

בראיון לסוכנות הידיעות הרשמית של הרשות הפלסטינית אמר אבו מאזן, כי השימוש בזכות הווטו ע"י ארה"ב מהווה "תוקפנות בוטה המכוונת נגד זכויות העם הפלסטיני, ההיסטוריה, הארץ והמקומות הקדושים שלו, והתגרות ברצון הקהילה הבינלאומית".

לדבריו, "בעוד העולם מסכים על יישום החוק הבינלאומי ועמידה לימין הזכות הפלסטינית, ארה"ב ממשיכה בתמיכתה בכיבוש, ועדיין מסרבת לאלץ את ישראל להפסיק את מלחמת ההשמדה, אלא אדרבה מספקת לה נשק וכסף שבהם היא הורגת את ילדינו, הורסת את הבתים שלנו, והיא (ארה"ב) ניצבת נגדו בבמות הבינלאומיות באופן שאינו משרת את הביטחון והיציבות באזור ובעולם".

"ארה"ב הפרה את כל החוקים הבינלאומיים, ולא קיימה את כל ההבטחות אותן ציינה בנוגע לפתרון שתי המדינות וכינון השלום באזור", אמר אבו מאזן.

אבו מאזן הוסיף: "הממשל האמריקני הנוכחי לא נסוג רק מהבטחותיו והתחייבויותיו, אלא הוא אפשר לישראל להחליש את הרשות הלאומית הפלסטינית באמצעות שתיקתו על גניבת הכספים של העם הפלסטיני למרות שהוא חוזר וטוען שהוא מעוניין לחזק את הרשות".

אבו מאזן האשים את הממשל האמריקני בהתנגדות לכל תפיסה שאינה מתאימה לישראל ולמדיניות האמריקנית המוטעית, והדגיש כי ארה"ב חייבת להבין שהמזרח התיכון לא יזכה ליציבות ללא פתרון צודק לבעיה הפלסטינית, וכי ירושלים על המקומות הקדושים שבה לאיסלאם ולנצרות הם קו אדום, ואסור לאיש לעבור אותו.

הוא קרא לממשל האמריקני לבחון מחדש את מדיניותו "השגויה" באומרו שלא ניתן להכניע את העם הפלסטיני אשר למרות הקורבנות הרבים לאורך השנים לא סטה מעקרונות היסוד הלאומיים.

במסר מאיים אמר, "העמדות העוינות של הממשל (האמריקני) יצרו זעם חסר תקדים אצל העם הפלסטיני ועמי האזור, והדבר יכול להביא את האזור להמשך חוסר היציבות, הכאוס והטרור".

"ההנהגה הפלסטינית תבחן מחדש את היחסים הדו-צדדים עם ארה"ב באופן שיבטיח את ההגנה על האינטרסים של עמנו, עניינו (הפלסטיני) וזכויותינו", אמר.