בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בישיבת הקבינט בפברואר אשתקד הוחלט על הכשרת עשרה יישובים בהתאם להסכם הקואליציוני עם מפלגת הציונות הדתית בראשות בצלאל סמוטריץ'.

פרשן חדשות 12 עמית סגל מדווח כי סעיף נוסף בהחלטה מדבר על המשך ההכשרה של עוד נקודות. וכך, בשבועות האחרונים, שיגר סמוטריץ' מסמך הנחיות למשרדי הממשלה על בסיס הנחיית הקבינט להכשרת 68 מאחזים.

נקודות ההתיישבות בבנימין אליהן מתייחסת ההחלטה: מלאכי השלום (בסמוך נרצח הנער בנימין אחימאיר הי"ד בשבוע שעבר), יישובי גבעות שילה כמו עדי עד, אש קודש, אחיה, קידה, מעלה שלמה, מצפה כרמים, נוה ארז, מצפה דני, מצפה חגית, נוה אח"י ליד נוה צוף, חרשה, שדה אפרים, ושכונת נווה שיר ביישוב עלי.

משמעות החלטת הממשלה והעבודה שנעשתה בעקבותיה היא שהמדינה רואה ומכירה כי הנקודות יהפכו ליישובים. כך שבמקום לפנות את אותן מקומות הן יהפכו ליישובים.

בנוסף, המהלך יאפשר חיבור והקמת תשתיות שעד היום המדינה לא אפשרה, ומשרדי הממשלה יוכלו לפעול באופן רשמי ביחס למשפחות וליישובים כמו בכל יישוב בארץ ובעקבות כך גם הרשויות המקומיות יוכלו לספק שירותים לתושבי היישובים הללו בדרך המלך.

ראש המועצה האזורית בנימין ישראל גנץ בירך על המהלך "הבשורה החשובה הזו היא קודם כל חובה אנושית של המדינה לאזרחיה שפעלו בתיאום המדינה והתיישבו בדחיפתה ברחבי יהודה ושומרון. בנוסף, ההחלטה מחזקת את מדינת ישראל כשהיא מעמיקה את האחיזה שלנו בלב הארץ ומעבירה מסר שלעולם לא נפקיר את מרכז מדינת ישראל לאויבנו. כשהם מנסים לפגוע בנו בדרום, בצפון וביהודה ושומרון התשובה הציונית היא להתבסס בשטח ולהתחבר למורשת. אני מברך את ראש הממשלה נתניהו וכל שרי הממשלה ומבקש להודות באופן מיוחד לשר בצלאל סמוטריץ' שהוביל את התהליך באופן מקצועי וסדור. בנימין כולה מודה ומוקירה".