לוחמי נצח יהודה בעזה
לוחמי נצח יהודה בעזהצילום: דובר צה"ל

ארגון בשם DAWN פועל בחודשים האחרונה במטרה ללחוץ על הממשל האמריקני להטיל סנקציות על אנשי צבא ישראלים ועל יחידות בצה"ל, כך עולה מתחקיר של ארגון NGO Monitor ומדיווח בישראל היום.

כך לדוגמה, באפריל 2023 הארגון שלח מזכר למחלקת המדינה האמריקנית הקורא להטלת סנקציות על שופט צבאי ועל מזכירתו הצבאית של הנשיא יצחק הרצוג.

זמן קצר לאחר שבעה באוקטובר, הארגון שלח תלונה פרטנית למחלקת המדינה נגד גדוד נצח יהודה ומפקדיו. בדצמבר 2023, שלח רשימה בה 40 שמות קצינים ישראליים לתובע הכללי של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, בדרישה לפתוח נגדם בחקירה. בין השאר התקיים קמפיין פומבי בו הופצו תמונותיהם ופרטיהם האישיים.

עוד דווח כי למספר עובדים בכירים וחברי ועד בארגון יש קשרים לאחים המוסלמים והם הביעו תמיכה בארגון הטרור חמאס. אחרים הם בכירים לשעבר בארגונים אנטי-ישראליים קיצוניים, עם היסטוריה של התבטאויות אנטישמיות ותמיכה בפיגועי טרור.

אחד מהעובדים הוא בכיר בחטיבת זכויות האדם של מחלקת המדינה האמריקנית שהתפטר והצטרף לארגון במחאה על כך שארה"ב מוכרת לישראל חימוש לאחר 7/10. לפני כחודשיים, הודה ב-CNN שאכן נהג לקבל מידע מארגונים אנטי-ישראליים בזמן עבודתו במחלקת המדינה.

אמש דווח באתר Axios כי מזכיר המדינה האמריקני, אנתוני בלינקן, צפוי להודיע בימים הקרובים על סנקציות נגד גדוד "נצח יהודה" של צה"ל.

הסנקציות מגיעות על רקע "הפרת זכויות אדם של פלסטינים" ברחבי יהודה ושומרון. זו תהיה הפעם הראשונה אי פעם שממשלת ארצות הברית מטילה סנקציות על יחידה צבאית ישראלית.

המקורות ציינו כי הסנקציות האמריקניות יאסרו להעביר סיוע צבאי אמריקני לגדוד "נצח יהודה", ימנעו מחייליו וקציניו לקחת חלק באימונים עם צבא ארצות הברית, או להשתתף בפעילויות שזוכות למימון אמריקני.

ראש הממשלה נתניהו הגיב "אסור להטיל סנקציות על צבא ההגנה לישראל. אני פועל בשבועות האחרונים נגד הטלת סנקציות על אזרחים ישראלים, כולל בשיחות שלי עם בכירי הממשל האמריקני. בשעה שחיילינו נלחמים במפלצות הטרור, הכוונה להטיל סנקציה על יחידה בצה"ל זה שיא האבסורד ושפל ערכי. הממשלה בראשותי תפעל בכל האמצעים נגד מהלכים אלה".

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר אמר כי "הדיווח על כך שארה"ב מתכוונת להטיל סנקציות על גדוד נצח יהודה הוא חמור ביותר ומהווה חציית קו אדום. מצפה משר הביטחון יואב גלנט שלא להיכנע לתכתיבים האמריקאים - יש לתת להם גב על מלא! אם במשרד הביטחון לא יהיה מי שיגבה את הגדוד כנדרש, אבקש לקלוט אותם במשטרת ישראל והמשרד לביטחון לאומי. שורות מגב פתוחות כדי לקבל את הגדוד החשוב הזה".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' הדגיש כי "החלטה להטיל סנקציות אמריקאיות על צה"ל בזמן שישראל נלחמת על קיומה היא טירוף מוחלט. הזהרנו שהסנקציות של ממשל ביידן נגד המתיישבים ימשיכו לצה"ל ולכל מדינת ישראל. זה חלק ממהלך מתוכנן לכפות על מדינת ישראל להסכים להקמת מדינה פלסטינית ולהפקיר את ביטחון ישראל".

יו"ר המחנה הממלכתי, השר בני גנץ, הגיב "גדוד נצח יהודה הוא חלק בלתי נפרד מצה"ל. הוא כפוף לחוק הצבאי, והוא פועל בהתאם למשפט הבינלאומי. למדינת ישראל מערכת משפט חזקה ועצמאית, שיודעת לבדוק ולבחון כל הפרת חוק או חריגה מפקודות צה"ל, וכך גם נעשה. יש לי הערכה רבה לידידינו האמריקאים, אבל הטלת סנקציות על היחידה היא תקדים מסוכן, וגם מעבירה מסר שגוי לאויבינו המשותפים בזמן מלחמה. אפעל כדי שההחלטה הזו לא תעבור".