עמירם בן אוליאל
עמירם בן אוליאלצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרב ראובן בן אוליאל, אביו של עמירם בן אוליאל, קורא ערב חג הפסח לשב"כ לשפר את תנאי הכליאה של בנו.

הקריאה מגיעה לאחר שמונה שנים בהן מצוי בן אוליאל הבן בבידוד ובתנאי כליאה קשים. בדבריו הסביר הרב בן אוליאל כי הבידוד מאיים על בריאותו הנפשית של בנו וכי הגיעה העת להפסיק את ההתעמרות של השב"כ בבנו.

"עמירם מצוי כבר למעלה משמונה שנים בתנאים שבהם אף אסיר אינו מוחזק במדינת ישראל", אמר. לדבריו, "גם אסירי הנוח'בה שרצחו, שאנסו וששבו עשרות מאחינו ואחיותינו, לא נמצאים בתנאים כאלה קשים".

הוא הוסיף כי "עמירם לבד בתאו ולמרות הניסיונות הרבים להעבירו לאגף התורני באופן קבוע, עדיין הדבר לא צלח והשב"כ מערים קשיים. מדובר בתנאי בידוד נוראיים ומתמשכים שמאיימים על בריאותו הנפשית שבחסדי השם עדיין איתנה, חרף החקירות בעינויים, המשפט בעינויים ותנאי המאסר בעינויים נוראיים. אבל לא לעולם חוסן והגיעה העת להפסיק להתעמר בו ובנפשו".

דבריו של הרב בן אוליאל מגיעים כחלק מקריאה של 'מטה צדק לעמירם' שיוצאת לקראת חג הפסח במטרה לפעול להוצאתו של עמירם מהבידוד ולהעבירו לאגף התורני. במטה מסבירים כי עמירם מוחזק בתא של 4 על 3 מטרים בכלא אשל סמוך לבאר שבע, ולמעט שעתיים ביום בהן הוא מורשה להסתובב עם עוד אסיר אחד בלבד, במשך 22 שעות ביממה הוא מוחזק בבידוד בתא.

כמו כן, מפגשים עם אישתו ובתו נעשים מבעד לזכוכית אטומה, כאשר גם אישור שניתן לבתו לגשת אליו בעשר הדקות האחרונות של הביקור, נשללו ממנה עם הגיעה לגיל 9 לפני ארבעה חודשים.

במטה ציינו כי ללחץ הציבורי שמופעל על השב"כ יש תוצאות בשטח. לאחרונה, בעקבות הלחץ הציבורי ומאבק משפטי ניתנה לבן אוליאל רשות להשתמש בטלפון על מנת להתקשר לארבעה אנשים קבועים.

"הרשעתו של עמירם עומדת בצל נוכח התנאים האכזריים בהם הוא נתון כבר שמונה שנים. על אכזריות זו חתומה לא אחרת מאשר המחלקה היהודית בשב"כ שבאופן תדיר מוודאת שתנאיו של עמירם יישארו קשים ואכזריים. אנו קוראים לתקן ולשנות את העוול הבלתי נתפס הזה, ולהעבירו לאגף התורני יחד עם שאר האסירים". אמרו במטה.