קערת ליל הסדר, ארכיון
קערת ליל הסדר, ארכיוןצילום: פלאש 90

חיל הרבנות הצבאית יצא השנה ביוזמה מיוחדת לטובת אלפי חיילים בפעילות מבצעית באזורי הכינוס ובשטחי האויב ותספק להם חסה באריזת ואקום מיוחדת כדי שיאכלו בליל הסדר הקרוב מרור כהלכתו.

עד כה נרכשו 3-4 טון עבור יותר מ-10 אלף חיילים והחלוקה תעשה ביממה הקרובה כך שיגיעו אליהם עד ליל הסדר.

היוזמה יצאה לפועל לאחר שהחיילים כמעט לא אכלו בשנים עברו את החסה ואכלו את ממרח החזרת התעשייתית שהייתה לטענתם חריפה ומרה מידי.

בצה"ל הוכנו בשבועות האחרונים יותר מ-7,000 ערכות אישיות לליל הסדר לטובת החיילים בשטח. בכל ערכה יש קופסה ובה מצות שמורות, שני בקבוקי מיץ ענבים, כוסות קטנות מפלסטיק לקידוש, חזרת לקיום מצוות מרור, חרוסת, קופסת מלפפון חמוץ במי מלח (לכרפס) וחבילת עוגיות קוקוס במילוי תמר. יש גם סכו"ם מפלסטיק, הגדה של פסח ואפילו קערת סדר עשויה קרטון, שעליה מניחים את המאכלים.

הדברים היחידים שלא נמצאים בערכה הם שני מוצרים שעשויים להתקלקל ואותם יקבלו בנפרד – ביצה קשה וכנף צלויה של עוף, שגם אותן נהוג להניח בקערת הסדר. נוסף לכך, גם את החסה המדוברת. השנה, דאגו בחיל הרבנות הצבאית לספק לחיילים חסה בשקית ואקום מיוחדת.

רס"ן הרב אבישי פרץ, ראש מדור כשרות חוץ בצה"ל אמר כי בשנים עברו "רוב החיילים לא הצליחו לאכול את החריין ולקיים מצוות מרור כהלכתה. השנה החלטנו לספק לכל מי שנמצא בפעילות מבצעית את החסה בשקית, זה יגיע לשטח וגם אם לא יהיה בקירור 3-4 ימים, זה עדיין יישאר טרי".

הרב פרץ ציין כי העלים נבדקו ונשטפו ומרביתם נותרו שלמים, ולאחר שיח עם מנהלי המטבחים בצה"ל - "הגענו להבנה כי יעבירו את המארזים לחיילים כבר ביממה הקרובה כך שיהיה להם טרי וטעים לפני החג".