אהרון חליוה
אהרון חליוהצילום: דובר צה"ל

עיתונאים מתחו היום (שני) ביקורת חריפה על ראש אמ"ן האלוף אהרון חליוה לאחר שהוגיע על פרישתו מצה"ל בשל חלקו במחדל השבעה באוקטובר.

במכתב עצמו לא לקח חליוה אחריות אישית על חלקו במחדל, ולא הודה בכישלונו אלא אחריות כללית וקרא להקמת ועדת חקירה ממלכתית.

הפרשן עמית סגל התייחס למכתבו של חליוה וטען כי מדבור ב"מכתב שנוסח עם עורך דין צמוד. לא כתב 'נכשלתי' אלא 'אגף המודיעין בפיקודי לא עמד במשימה' ועוד ועוד. לא נכשלתי אלא לוקח אחריות. לא נושא את הכאב העמוק של הכישלון אלא של המלחמה".

העיתונאי עמיחי שטיין כתב: "בואו. זאת קבלת אחריות דרדל'ה. א. כולם טעו - לא רק אני. ב. לא אומר נכשלתי. ג. לא אומר איפה האחריות שלו: כלומר - מה הוא עשה לא נכון".

הכתב הצבאי נועם אמיר הגיב: "ראש אמ"ן הולך הבייתה. הראשון לסמן קלון על מצחו ואחד הבזיונות הגדולים של צה"ל. גם הנינים שלו לא ימחקו את הקלון שלו".

מנגד, העיתונאי נדב איל כתב: "המכתב של ראש אמ"ן הפורש אהרון חליוה הוא מופת של נטילת אחריות ערכית. הקריאה שלו לועדת חקירה ממלכתית צריכה להדהד מקצה הארץ עד קצה. זו בת קול: נתניהו, לא תימלט מאחריות. לא תצליח".

העיתונאי בן כספית הוסיף: "נכשל. מקבל אחריות. מתפטר ראשון. ככה צריך. ולכל הרוקדים סביב גופתו המטאפורית: הוא לא הנכשל היחיד. לטעמי, גם לא הבכיר ביותר. הוא נתן 40 שנה למדינה. כולל מח"ט צנחנים ומסלול קרבי מלא. השמחה לאידו מכוערת ולא תנקה את האחרים".

כספית הוסיף: "ולכל אלה שמסתתרים מאחורי מטרת הדמות שלו, גם אתם אחראים. כמוהו. בדרג המבצעי, הערכתי, וכמובן פוליטי. מי היחיד מכל אלה שלא קיבל אחריות? הקורבן הנצחי? המפרק הרשמי של הציונות? אתם יודעים מי".

"ביום שבת, 7 באוקטובר, ביצע חמאס מתקפת פתע רצחנית כנגד מדינת ישראל. אגף המודיעין בפיקודי לא עמד במשימה עליה אנו אמונים", כתב חליוה בהודעה על סיום תפקידו.

"כעת, בחלוף למעלה מחצי שנה, ובמקביל לתחילת התחקירים, אני מבקש לסיים את תפקידי ולפרוש מצה"ל, בתום השלמת שלב התחקירים ולאחר שימונה ראש אמ"ן אשר יוביל את האנשים המצויינים באגף בשנים הקרובות".

"לאורך שירותי איבדתי מפקדים, פקודים וחברים טובים. אובדנם צרוב בי. לנצח אזכור את מי ששילמו את המחיר הכבד ביותר עבור תקומת ישראל".

חליוה קרא במכתבו להקים ועדת חקירה ממלכתית. "אני משוכנע, למען מדינת ישראל, למען עם ישראל ולמען הדורות הבאים, שנכון שתוקם ועדת חקירה ממלכתית, אשר תוכל לחקור ולברר באופן יסודי, מעמיק, מקיף ונוקב את כלל הגורמים והנסיבות שהובילו לאירועים הקשים".