אל"מ (במיל') אורי לוי, לשעבר מפקד גדוד נצח יהודה, מגיב לאיומי ארה"ב להטיל סנקציות על הגדוד - לראשונה בהיסטוריה של יחסי המדינות.

"אנחנו נמצאים בעיצומה של מלחמה אזורית שנכפתה עלינו בשבת שמחת תורה לפני חצי שנה עם תוצאות פתיחה קשות מאוד ועצובות מאוד. מאז כוחות הביטחון, צה"ל ובתוכו גדוד 'נצח יהודה', עושים כל שביכולתם לעמוד במשימות. זה אירוע שנמצא 200 אלף רגל מעלינו מצד מעצמה ידידותית גדולה וחשובה שעוסקת בגדוד ספציפי בתוך צה"ל", אומר לוי.

הוא מדגיש "בעיני זה אירוע שלא מתקבל על הדעת. 'נצח יהודה' הוא גדוד כמו כל גדוד אחר בחיל אחר. מי שמחפש למצוא פגם ביחידה צבאית כזו או אחרת - יכול למצוא. אני מציע להביט בחצי הכוס המלאה - בהצלחות המבצעיות ובהישגים - ולעתים יש גם כישלונות. אני בטוח שהמפקדים מתחקרים, בודקים, ומפיקים את לקחים".

עוד הוא מציין שהעובדה הגדוד פועל ברוב זמנו ביהודה ושומרון אינה מהווה חיסרון אלא יתרון. "אם תשים את כל הימים והלילות, ההישגים, המשימות והאתגרים בהם עומד גדוד 'נצח יהודה' במשך 11 חודשים בשנה ותציב שם יחידה אחרת - יהיו אולי אותם הישגים אבל לבטח גם אותם כישלונות. להיות באותו מקום זמן רב זה יוצר פער מבצעי ופער מנטלי אצל הלוחמים".

לדעתו גם בישראל הגדוד לא זוכה להערכה וההוקרה שלה היה אמור לזכות. "אני לא מקבל את זה שיש טענות או תקלות שונות בגדוד הזה מאשר בגדודים אחרים. ראשית, צריך לדבר על האנשים בגדוד, שמגיעים מרקעים שונים ומורכבים. לא כמו חיילים אחרים שמקבלים תמיכה מהבית ומהמשפחה. צריך להעריך אותם, להוקיר אותם ואפילו להעריץ אותם על מה שהם עוברים. לא רק את הפרטים בגדוד אלא את הגדוד כולו על הישגיו ועל העובדה שהוא מהווה גשר לחברה החרדית, לצה"ל ולחברה הישראלית".

"ראיה לכך היא שבוגרי הגדוד שמשתלבים היטב גם חוזרים עם קומה נוספת למשפחותיהם, וגם יוצאים לאקדמיה, לתעשייה, למסחר ומביאים בשורה טובה לעם ישראל", מוסיף לוי.

להערכתו, המהלך האמריקני יכול לפגוע הן בגדוד עצמו והן במוטיבציה של המתגייסים הבאים. "אין ספק שיכולה להיות כאן פגיעה. זה קורה כשהגדוד נמצא כרגע בבית חאנון ומבצע פעילות הגנתית והתקפית עם הישגים מרשימים וגם, באופן אירוני, מכניס סיוע הומניטרי אמריקאי לרצועת עזה כשהוא מאוים בסנקציות. אני מעריך שלוחמי הגדוד חשים פגיעה ותחושה לא נעימה. עלינו להאיר את ההישגים, ההצלחות, את העבודה החשובה".