תוכנית האמה התחתונה מאתר 'שלום עכשיו'
תוכנית האמה התחתונה מאתר 'שלום עכשיו'צילום: ללא קרדיט

ביום שלישי שעבר פרסם משרד השיכון מכרז להקמת 1,047 יחידות דיור בשכונת אמת המים התחתונה בדרום ירושלים.

מדובר בשכונה בעלת חשיבות אסטרטגית, שכן היא יוצרת חיבור ישראלי בין קיבוץ רמת רחל לשכונת רמת שמואל (הר חומה), ומאידך מונעת את הרצף הפלשתיני הבנוי בדרום ירושלים, בין אום-טובא לבית צפפה.

רוב השטח נמצא בתחום שהיה בשליטת ישראל גם לפני מלחמת ששת הימים, ורק מיעוטו מעבר לקו-הירוק הישן. אולם מדובר בשטח שהיה במחלוקת עוד לפני המלחמה בין ישראל וירדן, בגלל 'עובי הקו' שסימן את הקו הירוק, שהותיר שטחים רבים בוויכוח לאיזו מדינה הם שייכים.

התוכנית הונחה על שולחן הוועדה המחוזית לתכנון ביולי 2021, אחרי הקמת ממשלת לפיד-בנט, ועברה במהירות את הליכי ההכנה הבירוקרטיים. בינואר 2022 היא נדונה בוועדה המחוזית שהורתה על עריכת שינויים בתכנית. ביולי 2022, אחרי כניסתו של יאיר לפיד לתפקיד ראש הממשלה במקומו של נפתלי בנט, הפעיל ממשל ביידן לחצים על ממשלת לפיד לא להעלות את התוכנית בדיוני הוועדה המחוזית לתכנון ובניה של ירושלים. אלא ששרת הפנים דאז איילת שקד הבהירה שמדובר בהליך שהוא בסמכותה המלאה כשרת פנים, והדיון יתקיים.

שבועיים לפני כן ביקר בארץ נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בישראל, וה'מחווה' היחידה של הממשלה היתה שהדיון יידחה עד אחרי הביקור. ב-25 ביולי 2022, התכנסה הוועדה המחוזית לתכנון ובניה של ירושלים לדיון בתוכנית.

בכ"א בכסלו השנה, 4 בדצמבר 2023, אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז ירושלים אישרה לאחר דיון בהתנגדויות והתוכנית עברה לשלב מתן התוקף. בכ' בטבת 1 בינואר השכונה קיבלה מתן תוקף ובשבוע שעבר כאמור, 4 חודשים אחרי מתן התוקף, פורסם המכרז בלי להתעכב יותר מדי. המכרז יוצא פחות משלוש שנים אחרי הגשת התוכניות.

כשממשלת נתניהו הגרועה עושה גם משהו טוב – ראוי לשבח אותה על כך. מי שרוצה להבין עד כמה מדובר במהלך חשוב ונכון – שיקרא את הודעת 'שלום עכשיו' בנושא. וכך נאמר בהודעה: "במעקב התנחלויות של שלום עכשיו לא זכור פרק זמן מועט כל כך בין מועד מתן התוקף להוצאת מכרז. לרוב אחרי מתן תוקף לתוכנית עדיין ישנם הליכים תכנוניים ובירוקרטיים הנמשכים זמן רב. מהירות השיא של הוצאת המכרז מעידה על החלטה פוליטית לקדם התנחלות גדולה חדשה במזרח ירושלים בחסות המלחמה בעזה, בגבול הצפון וכנגד איראן".

ברוך ה', ממשלת נתניהו הבינה כמה חשוב לקדם את השכונה בלי להתמהמה, וכך הדבר נעשה. בלי עיכובים מיותרים. זו החלטה מדינית ופוליטית נכונה, דווקא בימים שמדינת ישראל נלחמת באויביה בעזה, בגבול הצפון ומול איראן. שיהיה ברור לכולם, אויבים וידידים כאחד, שבניין הארץ לא נעצר גם בימים של מלחמה.

ומי שרוצה הסבר מדויק עד כמה התוכנית חשובה מבחינה אסטרטגית, שיקרא גם כאן את הודעת 'שלום עכשיו': "מבחינה מדינית מדובר בתכנית אסטרטגית שתנחית מכה קשה על האפשרות לרצף אורבני פלשתיני במזרח ירושלים. התכנית למעשה חוסמת את הפרוזדור האחרון שנותר לחיבור בית צפאפה ושורפאת עם שאר חלקי ירושלים המזרחית. יש לציין כי אמנם כמחצית משטח התכנית הוא מעבר לקו הירוק, וכמחצית בתוך הקו הירוק, אך המיקום האסטרטגי שלה, בין גבעת המטוס והר חומה הופך אותה לבעייתית במיוחד מבחינה מדינית".

מעולה! אין כמו 'שלום עכשיו' להסביר את החשיבות האסטרטגית של השכונה: לחסום כל אפשרות לרצף טריטוריאלי פלשתיני בדרום ירושלים, כזה שינתק את רמת רחל מהר-חומה ויותיר את הר חומה כשכונה מבודדת בדרום ירושלים, וליצור את הרצף היהודי ההכרחי בין תלפיות ורמת-רחל להר-חומה וגבעת-המטוס, כפי שניתן לראות במפה המצורפת – גם היא מתוך האתר של 'שלום עכשיו'. זה אכן הופך את התוכנית לבעייתית במיוחד מבחינה מדינית – בעייתית לא למדינת ישראל, אלא לכל מתנגדי ההתיישבות והאחיזה היהודית בבירת הנצח של העם היהודי ירושלים, מהבית-הלבן ועד 'שלום עכשיו'.

ישנה בדיחה מפורסמת על שני היהודים באירופה בתקופת השלטון הנאצי, שישבו לקרוא עיתונים על ספסל בפארק. אחד מהם קרא עיתון ציוני, והשני את העיתון הנאצי 'דר שטירמר'. "למה אתה קורא את זה?", שואל חברו, והלה כמו כל יהודי טוב עונה לו בשאלה: "מה כתוב בעיתון הציוני שלך?"

"ובכן, כתוב שהיהודים נרדפים, מוכים, מאבדים את הרכוש ונלקחים ברכבות מי יודע לאן".

"בדיוק", אומר לו מחזיק ה'דר-שטירמר'. "בעיתון שאני קורא כתוב שאנחנו שולטים בכל הבנקים בעולם, בכל החברות המסחריות בעולם, ובכל הממשלות בעולם. אז תגיד לי אתה: איזה עיתון יותר נעים לקרוא?"

אז גם לי מאד נעים פעמים רבות לקרוא את ההודעות של 'שלום עכשיו'.