עזה
עזהצילום: דובר צה"ל

המזרחן והחוקר הבכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה יוני בן מנחם משוחח עם ערוץ 7 על מצבה המורכב של המערכה בדרום והסיכוי להסלמה לקראת כיבוש הכרחי של רפיח.

לטעמו של בן מנחם נראה שאין סוף קרוב למערכה בדרום. "קשה מאוד להעריך מתי המלחמה הזו תיגמר. יש הכנות לכיבוש רפיח והערכות של צה"ל. ייקח חודשיים לכבוש את האזור, אבל תמיד יש עיכובים ודברים לא צפויים, כך שמדובר בלפחות שלושה חודשים. בנוסף יש שני מחנות במרכז הרצועה ששם צריך למוטט שני גדודי חמאס, לכן זה סיפור ארוך ואני מעריך שנגיע בשקט עד חגי תשרי".

ואולי נכון לומר ביושר שלא ניתן למוטט את שלטון החמאס? בן מנחם אינו מקבל את הקביעה הזו וקובע כי "בוודאי שיש אפשרות למוטט את שלטון החמאס וגם להרוס את התשתית הצבאית שלו. אין לך אפשרות לעקור את הרעיונות והאידיאולוגיה של החמאס מהמוחות של הפלשתינים, אבל את התשתית הצבאית אפשר למוטט. את התשתית האזרחית שלהם אתה יכול למוטט, אבל צריך לשים משהו במקום כי אין ואקום ברצועה. אם יהיה ואקום ייכנסו גורמים אחרים. לכן במקביל להריסת התשתית צריך להקים גוף חלופי, ואת זה ישראל לא עושה".

לטעמו המציאות הזו נובעת מתפיסתו של נתניהו שאולי יעלה בידו למצוא גוף אחר שאינו חמאס או הרש"פ שיוכל לשלוט ברצועה. "הוא משתעשע אולי ברעיון של קואליציה של מדינות ערב שתבוא לשלוט שם, אבל אלו רעיונות לא ישימים כי זה לא יקרה. אף מדינה ערבית לא רוצה להכניס את הראש הבריא שלה למיטה החולה שנקראת רצועת עזה".

במציאות הזו "צריך לקבל החלטה אמיצה שבינתיים, עד שיימצא הגוף שנתניהו מחפש, ישראל תקים ממשל צבאי זמני, שאנחנו נהיה השליטים שם. יש לנו ניסיון בזה כי כבר שלטנו ברצועה. הוא לא מקבל גם את ההחלטה האמיצה הזו, אז יש מצב של ואקום והוא מצב בעייתי מאוד".

בן מנחם סבור כי ישראל חייבת להשיג את מטרות המלחמה ולכן אין מנוס מכניסה לרפיח שכן יתכן והחטופים מוחזקים שם, יש שם ארבעה גדודי חמאס ובנוסף מדובר בציר ההברחות המרכזי של הנשק. "אם לא תשתלט על זה הם יחדשו את כל מלאי התחמושת והכתב"מים מאיראן. אתה חייב לתפוס בעיקר את ציר פילדלפי. רפיח פחות חשובה, אבל ציר פילדלפי הוא החמצן שדרכו חמאס בונה את התשתית שלו, ואתה חייב לעצור את זה".

בהתייחס למאמצי שחרור החטופים קובע בן מנחם נחרצות כי אין דרך לבד מהדרך הצבאית. "כל הסיפורים על מו"מ עם חמאס, ברור מלכתחילה שסינוואר מושך באף את ישראל. הוא לא רוצה להגיע לעסקה כי הוא חושב שהוא יצליח לא להחזיר אף חטוף לישראל. הוא מאוד מעודד מזה שאיראן נכנסה למערכה ושהלחץ הבינלאומי על ישראל נמשך לצד הלחץ הפנימי של משפחות החטופים ומפגיני קפלן. הוא מאמין שבסופו של דבר ישראל תיכנע לדרישות שלו ותיסוג מרצועת עזה ושהוא יחזור לשלוט ברצועה".

לכך מוסיף בן מנחם ומציין כי גם אם יהיה שחרור חטופים הרי שתמיד סינוואר ישאיר לו מספר חטופים שישמשו לו מגן אנושי וערבות שהוא לא יחוסל בעתיד בידי ישראל. "העסק הזה מאוד בעייתי והדרג המדיני לא אומר את כל האמת לציבור. האמת היא שזו האסטרטגיה של חמאס. גם אם תיסוג מכל הרצועה ותאשר לחמאס להישאר בשלטון חמאס לא יחזיר את כל החטופים".

לדבריו חלק נכבד מהאחריות למציאות הזו מוטל על כתפי קבינט המלחמה שניהל את המערכה בצורה שלומיאלית, כהגדרתו. "הוא לא כבש את רצועת עזה במבצע בזק מצפון ומדרום בו זמנית, מה שהיה צריך להיות בתנועת מלקחיים מתחילת המלחמה, מה שהיה ממגר את חמאס. משום מה יש השתהות של כמה שבועות מכיבוש רפיח וזה לא ברור. גם לא ברור למה הוציאו את הכוחות מהרצועה. לא ברור למה אמרו שסינוואר מסתתר במנהרות חאן יונס והוציאו את אוגדה 98 מחאן יונס ונתנו לו חופש פעולה שם. יש כאן דברים שהם חלמאות או טיפשות או שלומיאליות".

עם זאת סבור בן מנחם כי אין 'מאוחר מדי' וניתן לבצע את הדברים גם כעת, אם כי כעת המהלכים יתמשכו זמן רב יותר. לפי שעה כל מחבל שהורגים, כל מנהרה שמסכלים וכל אמל"ח שנתפס ומושמד הם רווח נקי. בן מנחם מתקשה לקבל את עמדותיו של האלוף במיל' בריק שגם הוא, קובע בן מנחם, יודע עד כמה תפיסת ציר פילדלפי הכרחית כמשימה עיקרית של צה"ל.

באשר לזירה הצפונית אומר בן מנחם כי לא יהיה שקט בזירה זו וגם עם איראן הפרשה לא הסתיימה. "יש בינינו לבין איראן הפסקת אש אחרי סבב לחימה קצר, אבל הנקודה המכריעה היא כיבוש רפיח כי עלי חמינאי, מנהיג איראן, הבטיח למנהיגי חמאס והג'יהאד האיסלאמי שהוא לא ייתן לישראל למוטט את שלטון חמאס, ולכן ניתן לצפות שעד כיבוש רפיח, עד שיעלו את כל העקורים מאזור רפיח תהיה הסלמה לקראת כיבוש רפיח כי איראן לא תשב בשקט ותשלים עם חיסול המאחזים שלה ברצועה".

בן מנחם רואה איתות משמעותי בכך שאיראן יוצאת בגלוי ובאופן ישיר נגד ישראל אחרי כל כך הרבה שנים בהן השתמשה בפרוקסים שלה. "זה אומר שהם מתכוונים להילחם בישראל. הם לא עשו את כל זה כדי לשבת בשקט. הם לא ישלימו עם זה שאחרי שהם בנו את חמאס והג'יהאד האיסלאמי כמעוז הקידמי שלהם, אנחנו נחסל אותם. כעת רפיח הוא המאחז האחרון שלהם וציר פילדלפי הוא צינור החמצן שלהם, והאיראנים לא יאפשרו בקלות לישראל להשתלט על זה. לכן צפויה הסלמה גדולה באזור. או שהם יתקפו ישירות את ישראל או שיפעלו דרך הפרוקסים שלהם, אבל הכול בידיים שלנו. אם לא נדע להתאחד ולחשוב אסטרטגית על המהלכים שלנו, נהיה במצב קשה מאוד. אבל אם נדע להתגבר על המכשולים האלה ננצח אותם".