שדה תעופה, אילוסטרציה
שדה תעופה, אילוסטרציהצילום: ISTOCK

נריה אשואל, סטודנט ישראלי שלומד בברצלונה, עוכב בשדה התעופה בבריטניה ועבר תשאול על ידי היחידה למאבק בטרור במדינה.

במהלך תשאול שעבר על ידי קצין ביקורת הגבולות, נשאל אשואל אם ביקר לאחרונה בישראל - וכשהשיב בחיוב נאלץ לעבור תשאול מעמיק יותר על ידי לא פחות מהיחידה למאבק בטרור.

אשואל סיפר ל'וואלה' כי "משעניתי בחיוב ומסרתי שביקרתי משפחה וחברים לפני שלושה שבועות, קצין ביקורת הגבולות התקשר למאן דהוא בטלפון ודיווח שיש לו ישראלי שביקר בישראל לאחרונה".

הוא סיפר כי לאחר מכן הגיעו עוד שוטרים שהחלו לחקור אותו. הם התחילו לשאול 'היית בצבא'? 'היית לוחם'? עניתי להם שאני עם סכרת נעורים ושלא הייתי לוחם אלא במודיעין. הם המשיכו: 'היית בשטח?' עניתי שלא, תוך שנראה לי שכבר הבנתי מה הם מחפשים לשמוע ומה לא. הם המשיכו בשאלות אודות הביקור, 'כשהיית בישראל היה לך תפקיד כלשהו בצבא?' גם לכך עניתי ב'לא'".

בסוף התשאול הם ביקשו הוכחות לכל התכנונים שלו לסופ"ש וביצעו לו חיפוש בתיק. אחד השוטרים אמר לו: "אין לנו בעיה איתך אבל בגלל שאתה מגיע מהאזור הזה אנחנו רק רוצים לוודא. פשוט יש אחרים שבאים לפה עם כוונות אחרות, אתה יודע".

בעקבות האירוע אשואל פנה היום במכתב לשגרירת ישראל בבריטניה, ציפי חוטובלי. הוא ציין כי הוא מביא את המקרה שלו מהשבוע שעבר לתשומת לב משרד החוץ, כיוון שלדבריו "אם ישנה הוראה / מדיניות / או אפילו יוזמה מקומית של שוטרי ביקורת הגבולות לעכב ולתשאל כל ישראלי יוצא צבא או ישראלי שביקר לאחרונה בישראל זו תופעה מטרידה שישראל הרשמית צריכה להכיר ולטפל בה בצינורות הרשמיים".