בן גביר, איזנקוט וסמוטריץ'
בן גביר, איזנקוט וסמוטריץ'צילום: אורן בן חקון, חיים גולדברג, יונתן זינדל, פלאש 90

חבר קבינט המלחמה השר גדי איזנקוט מתח הערב (שלישי) ביקורת חריפה על השרים איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ'.

"הקבינט הגדיר לפני חצי שנה את מטרות המלחמה", כתב. "שני חברי קבינט מפעילים ביממה האחרונה סחיטה באיומים פוליטיים. זו תופעה חמורה שפוגעת בבטחון הלאומי של ישראל".

עוד הוסיף: "אהיה שותף רק בממשלה שמקבלת החלטות משיקולי האינטרסים הלאומיים של מדינת ישראל, ולא משיקולים פוליטיים".

סמוטריץ' הגיב: "גדי, אתה יודע את הערכתי הרבה אליך, אבל קצת צניעות. זו חובתי לפעול נגד עסקה רעה שתסכן את ביטחון אזרחי ישראל. אולי התרגלת לחבורת הקונספציה שבה כולם חושבים אותו דבר, אך מותר גם לחשוב אחרת. זו לא סחיטה, זו דעה לגיטימית של מיליוני ישראלים שדואגים לעתיד המדינה לא פחות ממך".

בתגובה כתבה השרה אורית סטרוק: "מציעה לשר איזנקוט לעיין במטרות המלחמה, שגם הוא חתום עליהן. כתוב שם: לייצר תנאים להשבת החטופים. כשעוצרים ולא נכנסים לרפיח - לא מייצרים תנאים להשבת החטופים וגם לא מפרקים את חמאס וגם לא מסירים כל איום מעזה כלפי ישראל לאורך זמן. בשם המטרות האלה שלחנו חיילים לעזה. חייבים לעמוד בהן".

מוקדם יותר אמר שר האוצר בצלאל סמוטריץ' בתום ישיבת סיעת הציונות הדתית כי "קבלת העסקה שמונחת על הפרק פירושה החד משמעי הוא הנפת דגל לבן והענקת הניצחון לחמאס. לנקודה הזו בדיוק תכנן סינוואר להגיע כשהוא יצא לטבוח בנו, וקבלת העסקה הזו תוך דחיית כיבוש רפיח היא בדיוק הגשמת תכנית הניצחון שלו, שהיא כניעה של מדינת ישראל".

"סינוואר ידע שנגיב, הוא יודע למה מדינת ישראל מסוגלת. זו הסיבה שהוא לא הראה את פרצופו עד לרגע זה מעל פני האדמה. אבל סינוואר ידע עוד משהו, סינוואר ידע שהעולם יציל אותו רגע לפני הסוף ועל זה הוא בנה. ואז הוא יוצא מנצח, מחזיר את הסוגיה הפלסטינית לסדר היום וממשיך את שלטון חמאס בעזה - אסור לנו לתת לו לנצח".

גם השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר התבטא נגד העסקה לאחר פגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי הזהרתי את ראש הממשלה אם חלילה ישראל לא תיכנס לרפיח, אם חלילה נסיים את המלחמה, אם חלילה תיהיה עסקה מופקרת".

לדבריו, "ראש הממשלה שמע את הדברים, הבטיח שישראל נכנסת לרפיח, הבטיח שלא מסיימים את המלחמה והבטיח שלא תהיה עסקה מופקרת. אני מברך על הדברים הללו".

הוא שב ושלח איום מרומז כלפי נתניהו. "אני חושב שראש הממשלה מבין היטב מה תהיה המשמעות אם הדברים האלה לא יתקיימו".