שריפה אבו מועמר
שריפה אבו מועמרצילום: דרור בתי חינוך

בית המשפט המחוזי בלוד גזר היום (רביעי) על פארס אלשמאלי, רוצח המורה שריפה אבו מועמר 25 שנות מאסר אחרי שהורשע ברצח באדישות.

מדובר בעונש המאסר הכבד ביותר שהוטל בגין עבירת רצח באדישות.

בנוסף, אחיו של פארס, מוחמד, ירצה שש שנות מאסר בפועל.

בשנת 2020 נורתה אבו מועמר יום לפני פתיחת שנת הלימודים בביתה שברמלה כשעמדה להכין בקבוק חלב לבתה הפעוטה וכשילדיה הקטנים עמדו לידה.

כתב האישום ייחס לשני האחים אלשמאלי עבירות של רצח בכוונה בצוותא של שריפה אבו מועמר, ניסיון רצח בצוותא של קרוב משפחתה, פציעה בנסיבות מחמירות בצוותא, קשירת קשר לביצוע פשע ונשיאת נשק ותחמושת בצוות.

במהלך המשפט הסנגור והפרקליטות הגיעו להסכמות בהסדר טיעון על הרשעות ללא הסכמה על העונש שאותו יקבעו השופטים. פארס הורשע ברצח מתוך אדישות, ואילו אחיו הורשע רק בחבלה בכוונה מחמירה.

אלא שבעלה של שריפה, מוחמד אבו מועמר, הביע התנגדות להסדר: "אשתי נרצחה לעיני הילדים שלה - הם לא שונים ממחבל שנכנס לישראל ויורה לכל עבר ורוצח אנשים. זה מה שהנאשמים עשו - ירו לכל עבר ברחוב, לעבר ילדים ורכבים, וכדורים פגעו בחלון שלי ורצחו את שריפה. הפרקליטות רוצים לעשות עסקת טיעון עם הנאשמים ברצח של אשתי, ולא הסכמתי. הם רוצים להקל עליהם בעונש".

ראש הרכב השופטים עמי קובו אמר: "בין משפחת הנאשמים למשפחת המנוחה ניטש סכסוך שכלל אירועי אלימות, בהם דקירת האח של הנאשמים. הצדדים סיכמו להיפגש ולהידבר, אבל הנאשמים החליטו לבוא חשבון עם מי שחשבו שהוא הדוקר של אחיהם. זה היה אמור להיות יום מרגש בחייה של המנוחה, היא חזרה מהכנות אחרונות לקראת שנת הלימודים, אך הנאשמים המתינו לסיום המפגש וארבו לאדם ודקרו אותו. הנאשם פארס רדף אחרי הדקור וירה לעברו עם אקדח גם אחרי שאיבד קשר עין עימו, ובאדישות מקוממת ובלתי נתפסת המשיך לירי על המבנה".

"שריפה עמדה בחלון והכינה בקבוק, והנורא מכל קרה כשקליע פגע בה וגרם למותה. כך נקטעו חייה של אם ומורה מוערכת, שהותירה אחריה שלושה ילדים ובעל שבור. אין מילים לתאר את גודל האסון. ירי בנשק בלתי חוקי מסתיים במותו של קורבן חף מפשע".