השר גדעון סער
השר גדעון סערצילום: חיים טוויטו

יו"ר הימין הממלכתי גדעון סער התייחס בריאיון הבוקר (ראשון) לרדיו 103FM בנוגע למגעים לעסקה לשחרור חטופים ולהמשך המלחמה.

בפתח הריאיון התייחס לסיבה שהתפטר מהממשלה ואמר כי "התפטרתי מהממשלה משום שחשבתי שקבינט המלחמה מנהל אותה בצורה כושלת וחסרת רעיונות".

"כשאמרתי לפני חודשיים שאנו הולכים להפסד זו הייתה אמירה מאוד נדירה, היום זה קונצנזוס. הדרישה להיכנס לקבינט הייתה כדי לנסות ולעשות מספר שינויים בכיוונים שבהם הממשלה ניהלה את הממשלה. המטרה הייתה לשנות את הנתיב השגוי. אני אומר במשך חודשים וכדאי לשים לב למה שהיה במשך כל אותם חודשים, שחמאס לא מעוניין בעסקה. ישראל הגמישה פעם אחר פעם את התנאים, אופתע גם עכשיו אם תהיה עסקה".

סער הוסיף בנוגע למגעים לעסקה: "חמאס תעשה עסקה או ככורח, או מכניעה ישראלית מוחלטת שמשמעותה הותרתו ככוח צבאי ברצועה והמשך האיום מתוך הרצועה על יישובי העוטף ועל אזרחי ישראל. כל השאר זו לוחמה פסיכולוגית. כמה חודשים טובים יש שיתוק טוטלי".

"אנחנו משחקים עם עצמנו ורבים עם עצמנו, ובצד השני יש שחקן מאוד מתוחכם עם עקרונות אסטרטגיים ברורים למתי הוא הולך ומתי הוא לא הולך לעסקה. אני מציע לראות שלמעשה ישראל ויתרה על העמדות בהרבה מאוד נושאים, כולל בנושא של חזרה לצפון הרצועה. זה לא ישנה את הסיכוי לעסקה".

"ישראל כבר אמרה כן, עכשיו כבר יותר משבוע מחכים למוצא פיו של סינוואר, והוא משחק בצורה מתוחכמת אבל הוא לא מעוניין בעסקה. אני מסתכל על הסיטואציה ואני לא חושב שהייתה נקודת זמן בכל החודשים האחרונים, בה היינו קרובים למתווה חטופים שני. למתווה כזה נגיע או כשחמאס יהיה בלחץ כבד, או אם ישראל תיכנע כניעה מוחלטת לתכתיב של חמאס".

"דבר שהיה צריך להתבצע בעוצמה ובמהירות הרבה יותר גדולים נמרח ונמשך, וככל שהוא נמשך אנחנו מתקרבים לבחירות בארצות הברית. מי שחושב שאמריקה תיתן בשמנו ערבויות על הפסקת המלחמה, וכמה שבועות לפני הבחירות שם זה יופר על ידי ממשלת ישראל, אני חושב שהוא לא רואה את המציאות בצורה נכונה. אנו נדרשים לוותר על הביטחון של תושבי העוטף, ולומר שזה היה רק עוד סבב וכך אנו מסיימים את האירוע. כך זה גם ייתפס ברמה האזורית. אנחנו לא מעצמת על, לא מבחינת הלגיטימציה הפנימית ולא מבחינת הלגיטימציה הבינלאומית. אנחנו לא יכולים לקבל תכתיבים בסוגיות יסוד שנוגעות לביטחון שלנו".

סער הבהיר ואמר כי הוא : "בהחלט מציע לנהל דיאלוג כן עם האמריקנים, אך גם הם יודעים שחמאס מטרפד את העסקה. רפיח זו סיסמה. אני בעד פעולה ברפיח, אך אני לא רואה בו פתרון אסטרטגי למצוקה שישראל נקלעה אליה. הבעיה היא שקבינט החירום מסרב לחזור לשולחן השרטוטים ולגבש רעיון מסדר חדש. הדשדוש הפך לשיתוק".

"כל הנושא של החזית הצפונית אחרי 7 חודשים מחייב מחשבה חדשה. איננו יכולים למרוח את זה עד אינסוף. לצערי כך לא מנהלים מלחמה, זו הסיבה בגנה התפטרתי מהממשלה, אני שלם עם ההחלטה".

בנוגע למצב מפלגתו בסקרים אמר: "הסקרים האחרונים שלנו באמת לא טובים. אני חושב שיש קהל גדול שהוא כן מאוד מעוניין בכוח פוליטי שמייצג עמדות ימניות, לאומיות, אך ממלכתיות ושונות מגישת קואליציית ה־64 של נתניהו".