סטארמר וסונאק
סטארמר וסונאקצילום: רויטרס, יונתן זינדל פלאש 90

מכה נוספת למפלגה השמרנית: בבחירות המקומיות שנערכו בשורת ערים במדינה ספגה מפלגת השלטון הפסדים נרחבים.

הדבר עשוי להעיד על הבאות לקראת הבחירות הכלליות במדינה שייערכו בשנה הקרובה בהן יתכן כי המפלגה השמרנית תאבד את הגה השלטון אחרי עשור וחצי.

בראש הניצחונות שרושמת מפלגת הלייבור, המפלגה השנייה בגודלה במדינה, הוא ניצחון של ראש העיר לונדון סאדיק חאן שנבחר לתקופת כהונה שלישית רצופה והיסטורית.

לפי הסקרים האחרונים נראה כי בבחירות הכלליות צפוי יו"ר האופוזיציה קיר סטארמר להחזיר את מפלגתו לשלטון כשלפי חלק מהסקרים אף לשבור שיא של מספר מושבים עם פער של מעל 20 אחוזים מהמפלגה השמרנית.

בינתיים, הלייבור הצליחה לקום מחדש מתבוסות קשות שספגה בבחירות שנערכו בשנת 2019 כשהמפלגה הונהגה בידי האנטישמי ג'רמי קורבין.

בין הערים - הרטלפול והעיר רשמור בה מעולם מפלגת הלייבור לא שלטה.

יחד עם זאת, הניצחונות של הלייבור היו בטעם חמוץ-מתוק שכן בחלק מהמקומות הפסידה הלייבור כמה נציגים בשל העובדה שסירבה לתמוך בקריאות לישראל להגיע להפסקת אש קבועה.

עיקר המקרים בהם איבדה הלייבור מושבים בשל המחלמה קרו בערים ויישובים בהם קיימת אוכלוסייה מוסלמית גדולה.

לקראת הבחירות הכלליות

כאמור הפער בסקרים בין הלייבור למפלגה השמרנית הולך וגדל, זאת לאחר שורה ארוכה של משברים בממשלתו של ראש הממשלה רישי סונאק.

סונאק מקווה לאושש את מפלגתו כשהוא צריך לקבוע תאריך לבחירות לא יאוחר מתחילת שנת 2025, כשעל פי ההערכות התאריך יוקדם לשלהי שנת 2024.

במקרה בו הסקרים הקשים עבור המפלגה השמרנית יתממשו תהיה זו מפלה משמעותית למפלגה שרק בבחירות 2019, בהנהגת ראש הממשלה דאז בוריס ג'ונסון, הגיעה להישג שלא היה מאז ימיה של מרגרט תאצ'ר.

לאחר שג'ונסון נבחר, הצליחה המפלגה השמרנית לסיים את הסדר הברקזיט להתנתקות מהאיחוד האירופי כפי שנקבע במשאל העם.

אלא שכשנה לאחר הבחירות פרצה מגיפת הקורונה ומקרי התחלואה הרבים ערערו את יציבות ממשלת ג'ונסון כשבהמשך גם פרצה פרשת ה"פארטי גייט" במסגרתה התברר כי ג'ונסון חגג בימי הסגר עם מקורבים יום הולדת.

אחת הדמויות המשמעותיות שסדקו את ממשלת ג'ונסון היה שר האוצר בממשלתו רישי סונאק שהפך לימים לראש הממשלה.

בהמשך, אחרי התפטרות של שרים בכירים וזוטרים, ג'ונסון הודיע על פרישה, דבר שפתח מירוץ על הנהגת המפלגה השמרנית כששרת החוץ ליז טראס הצליחה לגבור על שר האוצר המתפטר סונאק.

אלא שממשלת טראס קרסה אחרי 49 יום, דבר שסלל את הדרך לסונאק להגיע אל תפקיד ראש הממשלה.

למרות שהגיע אל התפקיד הבכיר, באופוזיציה טענו כי הוא לא קיבל מנדט מהעם ובהמשך, שורה של התייקרויות שהכו בכיס של הבריטים הובילו גם כן לירידה דרמטית של המפלגה שעשויה להגיע לשפל של עשרות שנים.