שווארמה
שווארמהצילום: iStock

קנצלר גרמניה, אולף שולץ, עומד בשבועות האחרונים בפני קריאות לטפל באחד המשברים המאיימים על ממשלת גרמניה: מחירי ה"דונר קבב" המסורתי, שעלו בצורה דרמטית.

הבעיה הפכה להיות על סדר היום בצורה כל כך בולטת עד ממשלת גרמניה פרסמה פוסטים ברשתות החברתיות בהן הסבירה כי "עליית מחירי הדונר קבב נובעת בין השאר מהעלייה במחירי האנרגיה והשכר".

הקנצלר הגרמני סיפר כי כמעט בכל מפגש עם אזרחים הוא מתבקש להתייחס לנושא מחירי הקבב בגרמניה, ותלונות של אזרחים על עליית המחירים.

"זה די בולט שבכל מקום שאליו אני הולך, בעיקר צעירים שואלים אותי אם לא צריכה להיות תקרת מחיר לקבב", סיפר שולץ.

התלונות על מחירי הקבב אף זכו לכינוי "דונרפלציה" מצד צעירים בגרמניה שמתרעמים על עליית מחירי מאכל הרחוב הפופולרי ביותר במדינה.

מפלגת השמאל הקיצוני "די לינקה" הציעה לפרלמנט הגרמני לשקול הצעת חוק שתציב מחיר מקסימלי לדונר קבב, בדומה להגבלות על שכר דירה בחלק ממדינות האיחוד האירופי.

במסמך שחיברו ראשי המפלגה נכתב כי בערים מסוימות מנת קבב עולה כיום 10 יורו, למרות שלפני שנתיים המחיר עמד על 4 יורו בלבד. ראשי המפלגה מציעים להגביל את מחיר מנת קבב לסכום של 4.90 יורו, כאשר עבור משפחות מעוטות יכולת המחיר יעמוד על 2.90 יורו.

העלות של סובסידיה כזו תעמוד עבור ממשלת גרמניה בסכום שנתי של 4 מיליארד יורו.

הקבב דונר, או השווארמה המקומית, נחשבת למאכל הרחוב הפופולרי ביותר בגרמניה. המכירות השנתיות של דונר קבב מסתכמות בסכום של 7 מיליארד יורו.