נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
נשיא ארה"ב ג'ו ביידןצילום: רויטרס, Jonathan Ernst

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נשא הערב (שלישי) נאום לציון יום השואה וקישר בין הניסיון לטשטש את מה שנעשה ב-7 באוקטובר לניסיון להכחיש את מה שנעשה בשואה.

את נאומו פתח ביידן כי אביו היה מספר לו בילדותו סביב שולחן ארוחת הערב על פשעי הנאצים: "גרמניה, 1933, היטלר והמפלגה הנאצית עולים לשלטון - שלטונו לא התחיל ברצח המוני. זה התחיל לאט לאט. כלכלה, פוליטיקה, חברה וחיי תרבות של דמוניזציה ליהודים".

"שנאה עתיקה זו ליהודים לא התחילה בשואה וגם לא הסתיימה בשואה, ואפילו לא אחרי הניצחון שלנו במלחמת העולם השנייה. השנאה הזו ממשיכה", אמר הנשיא האמריקני בנאומו.

"שנאה זו התעוררה לחיים ב-7 באוקטובר 2023. ארגון הטרור חמאס יזם את היום הרצחני ביותר נגד העם היהודי מאז השואה. עכשיו, הנה אנחנו, רק שבעה וחצי חודשים אחרי הטבח ואנשים כבר שוכחים. אני לא שכחתי ולא אשכח. אסור לנו לשכוח. אסור לנו לשכוח לעולם מה חמאס עשה".

ביידן התייחס לעניין החטופים המוחזקים בידי חמאס ואמר כי "לא ננוח עד שכל החטופים יחזרו".

בנוסף, פנה ביידן ליהודים בארה"ב והעולם ואמר "תנו לי להבטיח לכם, אתם לא לבד, המחויבות שלי לבטיחות היהודים ולביטחון ישראל איתנה, גם כשאנחנו לא מסכימים".

"יש לנו חובה ללמוד את לקחי ההיסטוריה כדי שלא נביא את עתידנו אל זוועות העבר. אסור לתת לשנאה שום נקודה בטוחה נגד אף אחד. אנחנו יודעים ששעיר לעזאזל ודמוניזציה של כך מיעוט הם איום לכל מיעוט והם איום לדמוקרטיה שלנו".

את נאומו חתם ביידן ואמר: "עלינו להילחם נגד השנאה, לראות את האנושיות המשותפת שלנו".