ג'ון קירבי
ג'ון קירביצילום: Arie Leib Abrams/Flash90

דובר הבית הלבן לביטחון לאומי ג'ון קירבי קיים הערב (שלישי) מסיבת עיתונאים בה התייחס לתשובת חמאס בנוגע להצעה לעסקה.

קירבי אמר כי "השיחות על עסקת החטופים מתחדשות בקהיר. ראש ה-CIA ביל ברנס יהיה שם".

"מבחינת עמדות הצדדים אנחנו חושבים שהם יכולים לסגור את הפערים שנותרו. חמאס הגיבה אתמול והציעה תיקונים. אנחנו סבורים מבחינת הטקסט שניתן לסגור את הפערים".

על המבצע ברפיח אמר קירבי כי "היינו מאד ברורים בנוגע לחששות שלנו ממבצע קרקעי ברפיח וזה לא השתנה. הישראלים אמרו לנו שזה לא זה שזו פעולה מוגבל בהיקף ובזמן שנועדה לקטוע את יכולת חמאס להעביר נשק לשאר הרצועה. זו לא פעולה קרקעית רחבה".

גורמים המעורים בתוכן ההצעה שהגיש חמאס בתגובה להצעה המצרית לעסקה לשחרור חטופים תמורת הפסקת אש אמרו מוקדם יותר כי יש פערים משמעותיים מול ארגון הטרור.

"יש סעיפים בהם חמאס הלך רחוק מדי מדי ביחס למה שסוכם עם ארצות הברית. החלפת המסמכים מייצרת שוב דינמיקה של משא ומתן שצפוי להתחדש ככל הנראה מחר בקהיר", אמרו הגורמים לכאן חדשות.

על פי המסמך של חמאס, בשלב הראשון, הוא אינו מתחייב לשחרור חטופים חיים בלבד, כפי שדרשה ישראל, אלא מציין כי ישוחררו 33 חטופים בלבד - "חיים או מתים", מהקריטריונים שעונים לשחרור "הומניטרי".

עוד צוין בתגובת ארגון הטרור כי בכוונתו לשחרר שלושה חטופים החל מהיום השלישי לעסקה בכל שבוע, ואילו בהצעה שהגישה ישראל צוין כי ישוחררו שלושה חטופים בכל שלושה ימים. קיים גם שוני במפתחות לשחרור החטופים. חמאס דורש כי ישוחררו 30 מחבלים מבתי הכלא בישראל בעבור כל חטוף ולא 20, וישוחררו 50 מחבלים בעבור כל חיילת שתשוחרר מהשבי ולא 40.