בן גביר על הפינויצילום: ללא קרדיט

רשות מקרקעי ישראל וכוחות הביטחון פינו הבוקר (רביעי) מאחז בלתי חוקי בנגב שתושביו הבדואים פלשו לאדמות מדינה ליד מחלף שוקת. הפלישה של פזורת "אום-סלים" בוואדי חליל התעצמה בסוף שנות ה-90.

בשנים האחרונות היה המאחז המכשול העיקרי בהמשך הפיתוח והסלילה של כביש 6 לכיוון דרום. במשך שנים ניהלה המדינה באמצעות הרשות להסדרת הבדואים, משא ומתן לפינוי המקום והציעה לתושביו שלל פיצויים מרחיקי לכת.

ההריסה הבוקרצילום: ללא קרדיט

עד לאחרונה, התושבים ניסו לסכל את פינויים מהשטח באמצעות עתירה לבג"ץ, בטענה כי הם מוכנים לעבור ליישוב תל שבע, אולם השופטים יצחק עמית, דפנה ברק ארז וחאלד כבוב דחו את העתירה פה אחד.

בג"ץ קבע כי המדינה עשתה כל מאמץ להגיע להידברות עם התושבים, התוכניות אושרו לפני שנים רבות והטענה לפיה ניתן לעבור ליישוב תל שבע, תתקע את המשך סלילת כביש 6 בשנתיים לפחות.

תושבי המאחז ימוקמו ביישוב אום בטין הסמוך, בו הוכשרו מגרשים אותם המדינה מעניקה להם בחינם כפיצוי, לצד תשלום של מאות אלפי שקלים לכל בית אב כנגד המבנים הבלתי חוקיים.

אום בטין, יישוב מוכר במועצת אל קאסום, ממוקם כקילומטר בלבד מהמקום, ולתושביו, בני שבט אבו עסא, שייכות שבטית לתושבי "אום סלים".

בתנועת רגבים אמרו כי "החזון והתוכניות לפיתוח הנגב נבלמו יותר מדי פעמים ובמשך יותר מדי שנים בגלל עברייני בניה. כביש 6 הוא עורק חיים קריטי עבור מדינת ישראל ופיתוחה. בלתי נתפס לחשוב כי סלילת המקטע ממחלף שוקת דרומה נוטרלה במשך שנים כה ארוכות. בעיניים צופות פני עתיד, ברור לכולם כי מדינת ישראל חייבת לפתח תשתיות ולהשלים אותן לרווחת תושבי הנגב ודור העתיד".

מלשכת השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר נמסר: "הריסת עשרות מבנים לא חוקיים בצביר אבו עסא שבנגב, היא צעד חשוב של ריבונות ומשילות. אכן כפי שהשר הבטיח עם כניסתו לתפקיד, יש עליה נכרת בהריסות הבתים הלא חוקיים בנגב והשר גאה להוביל מדיניות זאת ועושה זאת מידי שבוע בשולחנות עגולים ובהשתתפות הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב עם השר שיקלי, רמ"י בהובלת השר גולדקנופף וראש רמ"י יקי קווינט, רשות לאכיפת מקרקעין והסיירת הירוקה".

עוד נמסר: "הערכה מיוחדת למשטרת מחוז דרום ולממ"ז אמיר כהן שמיישמים המדיניות ופועלים לאכוף את החוק בנחישות. ידע כל פורע חוק בנגב שאדמות הנגב לא הפקר ומדינת ישראל תילחם מלחמת חורמה במי שמשתלט על קרקעות ומנסה לקבוע מציאות בשטח".

בן גביר מסר: "ההריסות הבוקר בנגב הם תוצאה של עבודה אינטנסיבית שאנחנו עושים יחד עם הרשות לאכיפה במקרקעין, הסיירת הירוקה, רמ"י, המשרד של השר שיקלי, כמובן משטרת ישראל שמקיימת את המדיניות שלי - ריבונות ומשילות בנגב. פורעי החוק צריכים להבין שהסתיימו הימים שהם בונים איפה שהם רוצים, עושים מה שהם רוצים. תיהיה משילות בנגב".

ח"כ ואליד אלהואשלה (רע"מ) הגיב: "באטימות וברשעות התחילה הבוקר ממשלת נתניהו בן גביר בהריסת 50 בתי משפחת אבו עסא ביישוב וואדי אל-ח'ליל בנגב. מאות תושבים, ילדים וקשישים, מפונים מבתיהם, על ידי ממשלה שמתעקשת לדרוס ולפגוע בכוח בחברה הבדואית בנגב".

הוא הוסיף כי "תושבי וואדי אל-ח'ליל, הסכימו להתפנות לשכונת אל מיטלה בתל שבע, אבל המדינה מתעקשת לא להידבר, לא להקשיב, לא לחכות, אלא להרוס בכוח. מדובר במהלך מסוכן שעושים מי שמבקשים להרוס, לא רק את השכונה, אלא את כל מרקם החיים המשותפים בנגב".