בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: ערוץ 7

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' שיגר מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו בו האשים אותו בעיכוב חילוט של 3 מיליארד ש"ח מכספי הטרור שמועברים לרש"פ - האמורים לשמש לשיקום העוטף ולטיפול ביוקר המחיה.

"המאבק ביוקר המחיה הוא אחד האתגרים הגדולים והחשובים של הממשלה שלנו", פתח סמוטריץ' את מכתבו והוסיף כי "מקדמים מהלכים חשובים בעניין לשם חיזוק התחרות, כדוגמת רפורמת היבוא 'מה שטוב באירופה טוב בישראל', הקמת הוועדה לבחינת הריכוזיות בשוק המזון, ועוד. אלא שמדובר בתהליכים ארוכי טווח שיקח זמן עד שהם יחלחלו לשוק ויורגשו בכיס של אזרחי המדינה".

הוא ציין כי "בחודשים האחרונים גיבשתי עם אנשיי מספר רעיונות שבאמצעותם ניתן לסייע לשכבות החלשות ולמעמד הביניים בהתמודדות עם יוקר המחיה, ובכלל זה סבסוד עליית מחוללי האינפלציה, סיוע למשפחות רבות שתשלומי המשכנתא החודשיים שלהם התייקרו בשל עליית הריבית, וכדו'. אולם אנו נדרשים לשם כך למקור תקציבי של מספר מיליארדי שקלים, שלמרבה הצער אתה מונע ממני ומאזרחי ישראל".

שר האוצר פירט: "במסגרת דיוני התקציב המתוקן לשנת 2024 בנינו על מקור תקציבי של 3 מיליארד שקלים מחילוט כספי הטרור של הרש"פ. התחייבת לי, יחד עם ראש המל"ל, השר דרמר ומזכיר הממשלה כי תאפשר את קידום החוק ובהתבסס על כך בנינו על התקציב הזה למאבק ביוקר המחיה. למרבה הצער, מזה שלושה חודשים ובניגוד להתחייבותך אתה מונע את קידום החוק מסיבות לא ברורות ובכך חוסם מקור תקציבי של 3 מילארד שקלים שאמורים לשמש למימון הוצאות השיקום של חבל התקומה, באופן שבו כספי הטרור ישמשו לתיקון נזקיו ובדרך זו ישוחררו לנו 3 מיליארד ש"ח לטובת אזרחי ישראל והקלה עליהם במסגרת המאבק ביוקר המחיה".

הוא תקף: "לא יתכן שהדאגה לרש"פ ולתקציבי הטרור שהיא משלמת למשפחות מחבלים יהיו חשובים יותר מאזרחי ישראל הנאנקים תחת יוקר המחיה".

שר האוצר סיכם בבקשה לקדם את החקיקה בהתאם להתחייבות וכתב "אבקשך לאשר לאלתר את קידום החקיקה מיד עם פתיחת כנס הקיץ של הכנסת. על בסיס מקור זה נוכל לגבש שורה של תכניות להקלה על נוטלי המשכנתאות ועל אזרחי ישראל".