דניאל הגרי, דובר צה"ל
דניאל הגרי, דובר צה"לצילום: Oren Ben Hakoon/Flash90

דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי הבהיר הבוקר (רביעי) בריאיון בוועידת "האנשים של המדינה" של ynet ו-"ידיעות אחרונות" ש"גם אחרי רפיח יהיה טרור".

"הסיבה שאני נכנס הרבה לעזה ופוגש יחידות מבצעיות זה לא רק מהצורך להיות קדימה ולתווך את המציאות, זה גם מההרגשה של להיות קדימה עם הלוחמים", אמר הגרי בפתח דבריו.

הוא הדגיש: "אני רואה את האתגר הגדול בתפקיד שאני נמצא בו עכשיו. הוא שונה מאוד, אבל הוא חזית בפני עצמה. היה פה פאנל קודם שדיבר על ההסברה. אני המפקד של מערך גדול, זה לא מופע של בן אדם אחד, זה מאות קצינים וקצינות, חיילים וחיילות, שעומדים בחזית ההסברה".

הגרי הוסיף: "אישרנו אצל הדרג המדיני תוכנית מבצעית למלחמה. בתוך התוכנית הזו שרטטנו את המלחמה, שתיערך כשנה של לחימה. בתוך השנה הזו ראינו שאנחנו נטפל קודם כל במרכזי הכובד הגדולים של חמאס, שהם צפון הרצועה וחאן יונס. עזה היא אולי אחת הזירות הקשות ביותר בעולם בלחימה, בצפיפות שלה, ובמנהרות שחמאס חפר מתחת לאדמה".

כשנשאל לגבי המבצע ברפיח, שהתעכב עד השבוע, השיב הגרי: "לא היו תנאים מבצעיים לממש את זה".

לדבריו, "נטפל ברפיח בצורה שתהיה נכונה עבורנו. אני רוצה להגיד לציבור, שלא נשלה אותו - גם אחרי שנטפל ברפיח יהיה טרור. חמאס יזוז צפונה וינסה להרכיב את עצמו, גם בימים הקרובים. בכל מקום שחמאס חוזר אליו, גם בצפון וגם במרכז הרצועה, אנחנו נחזור לפעול".

הגרי נשאל לגבי הביקורת על המינויים בצמרת צה"ל בזמן המלחמה, בהם זה של ראש אמ"ן הנכנס תא"ל שלומי בינדר, ואם לא היה נכון להמתין לתחקיר לציבור. הוא השיב: "האתגר הכי חשוב לצה"ל זה אמון הציבור. בגלל זה אני יושב פה עכשיו, ואני חושב שמה שקרה ב-7 באוקטובר מחייב אותנו לצניעות עוד יותר גדולה, וגם לדעת לקבל ביקורת".

"גם אחרי הכישלון אנחנו לקחנו אחריות. הרמטכ"ל לקח אחריות. אנחנו גם מבינים את המשמעויות של האחריות הזאת. לצד האחריות יש לנו גם סמכות. מי שמוביל את המלחמה זה הרמטכ"ל, ולצד האחריות שהוא לקח יש לו גם את הסמכות למנות בצה"ל כל עוד זה קורה באופן שקוף, ענייני, סדור", סיכם.