טקס זיכרון של פורום המשפחות הישראלי-פלסטיני
טקס זיכרון של פורום המשפחות הישראלי-פלסטיניצילום: Itai Ron/Flash90

חתן פרס ישראל בחקר הכלכלה והסטטיסטיקה, פרופסור יעקב ריטוב, הודיע היום (חמישי) כי יעביר את כספי הזכייה לפורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני.

סכום הזכייה עומד על 75 אלף שקלים. ריטוב הסביר: "בימים קודרים אלו קשה להאמין שעתיד טוב יותר הוא אפשרי. בחרתי לתרום את סכום הפרס לאלו הפועלים לייצר מציאות אחרת".

לדבריו, "חברי הפורום מאמינים שתקווה ושלום אינן מילים גסות - ושהדרך היחידה להביא ביטחון לכולנו היא שכנות טובה בין העם היהודי לעם הפלסטיני".

יובל רחמים, מנכ"ל פורום משפחות שכולות ישראלי-פלסטיני, מסר: "במחווה האצילית שלו, חתן פרס ישראל פרופסור יעקב ריטוב יצק לפרס תוכן ומשמעות מהדרגה הגבוהה ביותר, תוכן ומשמעות שגם וועדת הפרס ככל הנראה לא לקחה בחשבון. פרופסור ריטוב הוכיח שהישגים גבוהים בעולמות המחקר, באים עם מחויבות ערכית ומוסרית גם לעולם בו אנו חיים".

הוא הוסיף כי "ללא העוצמה המוסרית של חוקר והאחריות הגדולה המוטלת עליו, עלולים פירות עמלו להיות לשווא. בהחלטתו להעביר לפורום המשפחות השכולות את כספי זכייתו, פרופסור ריטוב מפנה באומץ רב זרקור לסוגיה החשובה ביותר בחייה של מדינת ישראל ברגע זה – סיום הסכסוך בדרכי שלום ופיוס בין העם הישראלי לעם הפלסטיני. המתנה הזו תאפשר לנו להמחיש לעוד ישראלים ופלסטינים שהפיוס הכרחי וגם אפשרי".