מיכאלה קלרמן, ‫דודתו של החטוף איתן מור המוחזק בידי חמאס בעזה, התארחה באולפן ערוץ 7 לשיחה על ההתמודדות עם המציאות הקשה אליה נקלעה המשפחה החל משמחת תורה.

היא פתחה בתיאור של איתן - הנכד הבכור במשפחה. "ילד דעתן שמאוד היה ברור שיש לו את הדרך שלו - אבל נהג תמיד בנועם. הוא עבד, ניהל את עצמו, גר בירושלים בדירה מאוד מפנקת, אהב לבשל, טס בעולם, בחור צעיר עם הרבה אנרגיות".

"איתן היה מאבטח במסיבה עם עוד חברים מאוד טובים. יש לנו תיעוד של איתן, גם משלבים מוקדמים של המסיבה וגם משלבים מאוחרים יותר, שהמחבלים כבר שם. הוא היה יכול לברוח לא מעט פעמים - ובמקום זאת הוא יצא וחזר יחד עם אליקים ליבמן הי"ד ובחור נוסף ומצילים כמה שיותר מבלים מהמסיבה. בסביבות השעה שתיים בצהריים הוא נחטף בחיים. מדי פעם קיבלנו מידע שהוא בחיים ואנחנו מתפללים לשובו ולשובם של כל החטופים", מוסיפה קלרמן.

הוריו של איתן, בחרו להתמודד באופן שונה מעט מהורים אחרים, עם החטיפה. הם היו שותפים להקמת 'פורום הגבורה' ולא אחת - גם בימים האחרונים - הביעו את דעתם בצורך במבצע צבאי למיגור החמאס ברפיח כחלק ממהלך שיביא להשבת החטופים.

"מה שמחזק אותם הן אותן פעולות שפעל איתן באותו יום. הוא בחר לשים את טובתו הפרטית בצד ולפעול לטובת הכלל. הדבר הזה מעיד על המשפחה שלו. לאיתן יש אח שקוראים לו רועי שנקרא על שם רועי קליין הי"ד. בברית, האב צביקה, אמר שכדי להגיע לרגע שבו אתה קופץ על רימון צריך להתחנך בעולם של חסד, אהבת ישראל ומסירות נפש. כשאתה מגדל את הילד שלך כך, אי אפשר שלא לצפות אפילו שהוא יפול בצורה של קידוש השם כל כך גדול. ההתנהלות של המשפחה, על הרקע הזה, נראית לנו הכי טבעית בעולם", מסבירה קלרמן.

היא עצמה, נעה בין קושי פרטי, להבנה שיש משהו לאומי גדול יותר. "יש את ההיבט הפרטי. אתה מכיר מישהו קרוב ומבין את הסיפור וזה לוקח למקומות שיותר מכווצים אותך - כי כשאומרים משהו על החטופים - אני מתכווצת כי יש לי היכרות עם מישהו מאוד קרוב וזה מאוד קשה. מצד שני יש גם את היכולת להתבונן על גודל השואה הזו. המשפחה שלנו - וכל מי שנמצא בפורום תקווה - עומד בניסיונות גדולים ובגבורה. המשפחות ההלו נושאות את גודל השעה הזו. כשאנחנו מחנכים לאהבת ישראל ולמסירות נפש - זה הסיפור".

קלרמן מבקשת להעביר מסר לעם ישראל. "הרבה פעמים עולות המילים 'היה מחדל'. לדעתי, ב-7 באוקטובר וגם כעת, לא היה מחדל. העם שלנו הגיב בצורה בלתי רגילה ועוד יסופר על היכולות הייחודיות שלנו בתגובה למתקפה הרצחנית. ביום הזה עם ישראל הוכיח שהאמת הפנימית שלו, הערכים שגדלנו עליהם מבית אבא וסבא, זה מה שניצח. כמות הסיפורים של אותם אנשים שבחרו באותו רגע נתון ולצאת לחבור לכלל - היא עצומה. עם ישראל עמד ועומד במשימה. דרך ארוכה לפנינו, אבל הוכחנו שאנחנו במקום הנכון, וזה נותן תקווה שנצליח".