באולפן ערוץ 7 מתארחת חני לווינשטיין, בתו של הסנאטור לשעבר ג'ו ליברמן ז"ל שנפטר באחרונה בפתאומיות, ומספרת על אישיותו המיוחדת, הקשר והאהבה לישראל ולמסורת ישראל.

לווינשטיין מתראיינת לקראת כנס ירושלים בניו יורק שיתקיים ב-2 ביוני ובמהלכו ייערך מושב הוקרה וזיכרון מיוחד לכבוד דמותו ומורשתו של ליברמן ז"ל.

לסנאטור המנוח היו אמנם בעיות רפואיות שהמשפחה לא הייתה מודעת לחומרתן אם כי היה ידוע שאם הוא ייפול הדבר עלול להיות מסוכן עבורו, ואכן כשנפל איבד ליברמן את ההכרה, צוות החירום הגיע והוא נפטר מבלי שהמשפחה הספיקה להיפרד ממנו.

לפני כחמש שנים ליווה צוות ערוץ 7 את הגעתה של חני לישראל כשהוריה מחזקים את ידיה על בחירתה לעלות לישראל והסנאטור דאז מביע בהתרגשות את שמחתו על הבחירה ורואה בה עילה להגיע יותר לישראל. "הוא האמין בחשיבות קיומה של מדינת ישראל", אומרת חני ומציינת כי האמונה הזו גברה על הקושי להיות במרחק מבת הזקונים שלו. "הוא עודד אותנו להגשים את החלום שלנו לעלות לארץ. היה לו כיף להגיע ולבקר אותנו עם אמי", היא אומרת.

לחצו כאן לפרטים נוספים על כנס ירושלים בניו יורק

חני מספרת על מנהגו של אביה לברך בליל שבת כל אחד מילדיו ונכדיו, טקס משפחתי שהיה נמשך פרק זמן ארוך ומרגש. ג'ו ז"ל ידע היכן נמצא כל אחד מילדיו ונכדיו ושמחה גדולה הייתה לו כאשר אחר מנכדיו היה בתקופת לימודים בישראל.

גם בתפקידיו הבכירים היה ג'ו ליברמן ז"ל גאה בשמירת השבת שהייתה לנושא שיחה במיוחד כאשר היה מועמד לכהונת סגן הנשיא. "אף פעם הוא לא הרגיש שהוא הפסיד משהו בגלל שמירת השבת". את ההחלטה לשמור שבת קיבל ליברמן אחרי פטירת סבתו כמחויבות להמשכיות יהודית של דורות המשפחה.

הפוליטיקאים שסביבו העריכו וכיבדו את האמונה שביטא ליברמן בחייו. "הוא חשב שהוא קיבל יותר הצבעות בגלל זה. הוא לא עשה את זה כדי לקבל את ההצבעות, אבל אנשים מכבדים אנשים שחיים לפי האמת והאמונה שלהם", אומרת בתו.

חשיבות מיוחדת ראה ליברמן בהוצאת האהדה לישראל מהפולמוס המפלגתי בין דמוקרטים לרפובליקנים, ובאחד הטורים האחרונים שכתב יחד עם המשפטן הבכיר אלן דרשוביץ עסק בכך שהדמוקרטים לא יוכלו לסמוך על הצבעת היהודים אם הם אינם פועלים לחיזוקה של ישראל. "ביום שישי, כמה שעות לפני שהוא נפל הוא היה בתכתובת מיילים עם אלן דרשוביץ בנושא הזה. זה היה חשוב לו מאוד. הוא חשב שארה"ב וישראל צריכות להיות החברות הכי טובות כי הן מאמינות באותם ערכים".

בשבעה באוקטובר היה הסנאטור בישראל עם משפחתה של בתו המספרת כי כמו כולם גם הוא היה מופתע וכואב מאוד בעקבות האירועים. "בשבעה סיפרתי איך כשהייתה אזעקה רצנו למקלט, היינו שם, בדקנו מי לא נמצא ואז אמרתי 'דדי, דדי, איפה אתה?' והוא היה לוקח את הזמן שלו להגיע. תיארתי לעצמי שהוא לא רצה שהחמאס ילחץ אותו להגיע מהר".

בימי השבעה, מספרת חני, רבים התכנסו לספר כיצד היה מקבל אותם בסבר פנים יפות, התעניין במצבם המשפחתי. "זה היה מאוד חשוב מאוד עבורו כי הוא ראה צלם אלוקים בכל אדם. אני חושבת שזה יכול לשנות את העולם שלנו אם נמשיך בדרך שלו", היא אומרת ומציינת כי בעיניה חשוב להדגיש את המידות המיוחדות שלו, קבלת כל אדם בסבר פנים יפות, מה שיכול לשנות את המציאות החברתית והכללית שסביבנו, והאופטימיות "כל הזמן הוא היה רואה את הצד החיובי, וגם זה יכול לשנות את היומיום שלנו".