לזכרו של רועי נהרי ז"ל
לזכרו של רועי נהרי ז"לצילום: דוברות

נשיא המדינה יצחק הרצוג יוצא בפרויקט חדש ומרגש שמטרתו היא הנצחתם והוקרתם של הנופלים והנרצחים במלחמת "חרבות ברזל".

הפרויקט יונגש באתר בית הנשיא ויוצגו בו פריטים ומזכרות של הנופלים והנרצחים, אשר הוענקו לנשיא המדינה ורעייתו על ידי משפחותיהם במפגשים עמם לאורך הזמן.

מתחילת המלחמה נשיא המדינה ורעייתו, קיימו בבית הנשיא ובבתי המשפחות מאות מפגשים עם משפחות שכולות שאיבדו את יקיריהם בלחימה בשדה הקרב ובמתקפת ארגון הטרור חמאס בשבעה באוקטובר.

במסגרת מאות הפגישות שנערכו, המשפחות השכולות שיתפו סיפורים מרגשים, המסמלים אבני דרך בחייהם של יקיריהם שנרצחו ונפלו על הגנת המולדת, וכסמל לחיים אותם איבדו, המשפחות שבו והעניקו לנשיא ולרעייתו מזכרות להנצחת אהוביהם שהלכו בטרם עת.

בין הפריטים הרבים שניתן יהיה למצוא בעמוד הייחודי באתר, מוצגת תמונה של המשקה האהוב על סמל שגב שוורץ ז"ל בקבוק 'ספרינג' במהדורה מיוחדת שיצאה לזכרו. שגב היה לוחם בחטיבת הנח"ל ונפל בקרב במוצב סופה בשבעה באוקטובר.

הבקבוק לזכרו של סמל שגב שוורץ ז"ל
הבקבוק לזכרו של סמל שגב שוורץ ז"לצילום: דוברות

מזכרת מרגשת נוספת היא דגם של ארץ ישראל שעליו חרוט שיר לרגל יום העצמאות ה-74 של מדינת ישראל, שכתב רפ"ק דן גנות ז"ל, סמ"פ ביחידה לתיאום פעולות אכיפה במשטרת ישראל. דן נפל במהלך הקרבות הקשים בהגנה על קיבוץ בארי נגד המחבלים המתועבים.

המפה של רפ"ק דן גנות ז"ל
המפה של רפ"ק דן גנות ז"לצילום: דוברות

בנוסף למזכרות החללים שנפלו במלחמה, ישנן גם מזכרות של נרצחים מקיבוצי העוטף ומפסטיבל הנובה.

דוגמא אחת מביניהן היא מדבקה לזכרה של עדן בן רובי ז"ל שנרצחה במסיבה ברעים. על המדבקה נכתב המשפט שייצג את עדן: "כל החוויות שעברתי עד היום, עוד יצטרכו אלפי עמודים בשביל לרשום".