בנותיו של אלחנן קלמנזון שרו לזכרוצילום: דוברות

לקראת יום הזיכרון תשפ"ד קיימו לראשונה במוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים ערב "שרים לזכרם" ובו הוקירו את לוחמי הצללים אשר נפלו במהלך שירותם בארגון הביון.

האירוע המרגש נערך בסוף השבוע שעבר בהשתתפות העובדים, פורום הפיקוד הבכיר של המוסד ובני המשפחות שיקיריהן נפלו בעת מילוי תפקידם בארגון.

במהלך הערב העלו על נס את פועלם של שישה מתוך חללי הארגון אשר נפלו מיום הקמתו. מרבית החללים של המוסד עודם חסויים לאור תפקידם בארגון הביון, ועל כן לא ניתן לחשוף את זהותם ופרטים על עשייתם המשמעותית עבור המדינה.

את סיפורם של אלחנן קלמנזון ז"ל, חיים צרפתי ז"ל, וברוך כהן ז"ל ניתן לספר במעט והוא משקף את המרקם האנושי המיוחד והמגוון במוסד.

אלחנן מאיר קלמנזון ז"ל, תושב עתניאל יצא לעבר יישובי העוטף בבוקר שבת ה-7 באוקטובר, חג שמחת תורה עת נודע דבר החדירה של מרצחי החמאס לישראל. יחד עם אחיו מנחם ואחיינו איתיאל. ביוזמתם האישית וללא היסוס הם נלחמו בקרבות וחילצו עשרות רבות מבני קיבוץ בארי מהתופת. לאחר שעות ממושכות של לחימה עזה אלחנן נפגע ונהרג מירי של מחבל שהסתתר.

במוסד ציינו כי "אלחנן, אלחה - כפי שכונה בפני חבריו הקרובים בארגון היה אדם צנוע, איש של אנשים, חכם, ואיש משפחה למופת. הראשון להתנדב לכל משימה ללא היסוס כפי שעשה גם ביומו האחרון בו הקריב את חייו בגבורה עילאית להצלת המולדת והעם שאהב בכל מאודו".

ראש המוסד מספר על אלחנן קלמנזוןצילום: דוברות

בסרט לזכרו אמר ראש המוסד דוד ברנע: "זאת הגבורה העילאית בעיניי. ההחלטה שאתה רץ מתוך הקרבה אישית ואצילות נפש להציל עשרות יהודים מבתיהם. לדעת שהמחיר עלול להיות גם המחיר הכבד ביותר שיש. להכיר בזה ולרוץ לקרב. גיבור אמיתי. אבדה עצומה. למשפחה, למשפחת המוסד ולעם ישראל".

בנותיו של אלחנן ז"ל קרן-אמונה וטל-אורות, ריגשו את קהל הנוכחים וביצעו את השיר "מיליון כוכבים".