טהרן
טהרןצילום: iStock

חבר הפרלמנט האיראני, אחמד בחשאיש ארדסטאני, טוען כי איראן למעשה כבר הצליחה לייצר ומחזיקה בפצצות גרעיניות אך אינה מצהירה על כך בפומבי.

בראיון שהעניק לאתר החדשות Rouydad 24 טען ארדסטאני כי איראן שומרת על "מיניות העמימות" על מנת לעמוד כביכול בהסכם הגרעין, אולם היא כבר מחזיקה בנשק גרעיני. "לדעתי השגנו כבר נשק גרעיני, אבל אנחנו לא מכריזים על זה. זה אומר שהמדיניות שלנו היא להחזיק פצצות גרעיניות, אבל המדיניות המוצהרת שלנו נמצאת כרגע במסגרת הסכם הגרעין.

הסיבה היא שכאשר מדינות רוצות להתעמת עם אחרות היכולות שלהן חייבות להיות תואמות, וההתאמה של איראן עם אמריקה וישראל פירושה שאיראן חייבת להחזיק בנשק גרעיני. באקלים שבו רוסיה תקפה את אוקראינה וישראל תקפה את עזה, ואיראן היא תומכת נלהבת של חזית ההתנגדות, טבעי שמערכת ההגנה תדרוש מאיראן להחזיק פצצות גרעיניות. עם זאת, אם איראן תכריז על כך זה עניין אחר".

חבר הפרלמנט גם טען כי ההחלטה של המשטר בטהרן לתקוף את ישראל בחודש שעבר נבעה מביטחון של המשטר האיראני בעקבות העובדה כי איראן כבר מחזיקה בנשק אטומי. הוא הפנה את קוראי האתר להערותיו של כמאל חרזי, יועץ מדיניות החוץ הבכיר של המנהיג העליון עלי חמינאי, שאמר ביום חמישי האחרון כי "טהרן תשנה את דוקטרינת הגרעין שלה אם ישראל תתקוף את מתקני האטום שלה".

לאורך השנים האחרונות הכחישה איראן כי היא מעשירה אורניום לצרכי נשק גרעיני וטענה כי מדובר בהעשרה לצרכי אנרגיה בלבד. עם זאת, העשרת האורניום לרמה של 60 אחוזים יכולה להיות רק למטרת פיתוח נשק גרעיני.