אסתי ושלום יניב, הוריהם של הלל ויגל הי"ד שנרצחו בפיגוע סמוך לחווארה, שוחחו עם ערוץ 7 על החיבור הכמעט בלתי אפשרי בין יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה ליום העצמאות.

"זה יום זיכרון כללי - לא דווקא להלל ויגל. אנחנו חלק מהסיפור של יום הזיכרון הזה לאורך כל השנים. אנחנו שואבים ביום הזה את הכוחות מכל הדורות של עם ישראל. זה גם העניין של הבחירה לקום - להודות על מה שקיים - ולצאת מהיום הזה ליום העצמאות", אמרה אסתי יניב.

בעלה מוסיף, "אנחנו מרגישים שבתוך כל הכאב הכללי שעם ישראל עובר, יש גם כאב פרטי, שהלך והתרחב והתעצם מאוד. אני חושב שהמשפחות השכולות לומדות מהמשפחות השכולות הוותיקות כיצד לצאת מהכאב הפרטי לכאב הכללי ולהבנה ש'במותם ציוו לנו חיים'".

הוא הוסיף כי "המבט למשפחות השכולות הוותיקות הוא של כבוד, הערכה והערצה, ויש לתת במה ראויה לדברים שהם אומרים".

יניב מציינת כי ביום העצמאות הזדמנה להם חגיגה משפחתית - בדיוק כמו אשתקד. "הקדוש ברוך הוא סידר לנו שבשנה שעברה הייתה לנו בר מצווה והשנה יש לנו יום הולדת 80 במשפחה. הוא דוחף אותנו לעבר השמחות המשפחתיות ואומר לנו 'קומו'. יש לנו זכות".

לסיום סיפרה: "השכבתי את הבת שלי בערב יום השואה ואמרתי לעצמי 'איזו זכות זו לציין את יום השואה כשיש לנו מדינה וצבא'. אי אפשר שלא לחגוג את יום העצמאות ולראות את הגאולה הזו בעיניים".