עשרות אלפי אזרחים, גברים ונשים, זקנים נערים וטף השתתפו היום (שלישי) בצעדת עזה, הקוראת לממשלת ישראל לשוב ולהתיישב בחבל עזה.

את הצעדה ארגנו עשרות ארגונים בהובלת תנועת נחלה וצועדים בה משפחות חטופים, משפחות חללי צה"ל ממלחמת חרבות ברזל, פוליטיקאים, רבנים ואישי ציבור נוספים.

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, אמר באירוע: "כשיצאתי מהבית הבן שלי אמר לי אבא, יש לך 3 צלעות שבורות, הרופא אמר שאתה צריך לנוח במיטה, למה אתה הולך? עניתי לו שלצעדה באמת לא אצליח להגיע, אבל אני חייב להגיע לפחות עכשיו, כי מה שאתם עושים כאן זה הפתרון האמיתי".

"אנחנו יכולים לשבת בקבינט וללחוץ על פעולה ברפיח, לא להתפשר על הפסקת המלחמה, לדרוש שיעשו סיכולים ממוקדים, אבל כדי לגמור את הבעיה, כדי שהבעיה לא תחזור, צריך שני דברים שחייבים לעשות: אחד- חוזרים לעזה עכשיו! חוזרים הביתה! חוזרים לארצנו הקדושה! ושניים- עידוד הגירה. לעודד עזיבה מרצון של התושבים בעזה. זה מוסרי! זה רציונלי! זה נכון! זאת האמת! זאת התורה וזאת הדרך היחידה! וכן, זה גם הומניטרי", הוסיף בן גביר.

לדבריו, "אני מתבייש שאני היחיד בקבינט שהצבעתי נגד העברת המשלוחים לעזה דרך כרם שלום. כן, אני מבין שהעולם לוחץ, כן אני מבין שהיועצת המשפטית מאיימת, כן אני מבין שמי שלא מתיישר יורדים עליו בתקשורת. אני גאה שיורדים עלי בתקשורת. אמרתי את זה קודם ואני אומר את זה גם עכשיו: רוצים הומניטרי? תמורת הומניטרי! רוצים להעביר אוכל לילדים בעזה? שיחזירו לנו את אריאל וכפיר ביבס. רוצים שנשים בעזה יקבלו קורת גג? שיחזירו לנו את שירי ביבס ואת כל יתר החטופות. רוצים שיראו את הנוחבות? שיתנו לנו לראות את החטופים. כשהצלב האדום ביקשו ממני לראות את הנוחבות אמרתי להם שאין בעיה. על כל נוחבה שהם רואים, אני רואה חטוף שלנו, אפילו דרך ווידאו שמספר לי מה מצבו", סיכם.

שר התקשורת ד"ר שלמה קרעי אמר כי "כדי לשמר את ההישגים הביטחוניים שכל כך הרבה מלוחמינו חירפו את נפשם בשבילם, עלינו ליישב את עזה, בכוחות בטחון ובמתיישבים שיעטפו אותם ואת הארץ הזו באהבה. לא מתוך חוסר ברירה, אלא מתוך הבנה עמוקה שזו הדרך היחידה האמיתית, גם לגבות מחיר כבד מהנאצים מהחמאס, וגם להגן על עמנו ומולדתנו. נמחק את החרפה של שנת תשס"ה בהתיישבות של שנת תשפ"ה בעזרת השם. נרבה אחדות בעמנו, נפעל לחזרת חטופינו הביתה לחיים טובים ולשלום, ונמשיך עד לחזרת לוחמינו הגיבורים בעזרת השם עטורים בכתר ישועה ובעטרת ניצחון"

יו"ר תנועת נחלה דניאלה וייס ציינה כי "חמישים אלף איש אשר הגיעו וצעדו היום בשדרות מוכיחים את העובדה כי הדרך היחידה להביא ביטחון היא לתת לגרעיני ההתיישבות להתיישב בפועל בחבל עזה. מברכים את הממשלה על המשך הלחימה בעזה, אך אי אפשר להסתפק רק במישור בצבאי, וכפי שהוכיחה ההיסטוריה תמיד יש לפעול בדרך של שיחוב בין לחימה והתיישבות"

ח"כ לימור סון הר מלך אמרה כי "המוני ישראל שהגיעו הנה היום באו בדרישה אחת ויחידה והיא להחזיר את ההתיישבות היהודית לחבל עזה. אני זוכרת איך לפני 19 שנה, באזור הזה ממש קיימנו אין ספור הפגנות ועצרות. בכולן זעקנו, הזהרנו והתרענו כי אם חלילה פינוי חבל עזה וצפון השומרון מהתיישבות יהודית אכן תתבצע, אנחנו עלולים לשלם מחיר דמים נוראי. אני זוכרת את הזלזול. אני זוכרת את ההתנכרות. אני זוכרת איך באותו הזמן כולם התגייסו כדי לספר עד כמה אנחנו הזויים ולגבות את המהלך הדרקוני מסכן החיים. הוגדרנו כמשיחיים, ועוד כל מיני סופרלטיבים שביקשו להגחיך אותנו כדי לאפשר לממשלה לקיים את הגירוש".

"לצערנו המציאות התנפצה לנו בפנים. וכולנו יודעים איך זה נגמר. בשביל הפיכחון הזה שילמנו במחיר דמים יקר מידיי. היום כולם מבינים שבלי התיישבות אין ביטחון, בלי מפעל ההתיישבות לא נוכל להבטיח את הקיום שלנו כאן", אמרה סון הר מלך.

ח"כ צבי סוכות הזכיר כי "יש פה אלפי יהודים שהגיעו לצעדת עזה. אלפים שלא נרתעו מצבע אדום באמצע הצעדה ולא נרתעים משום דבר אחר. אנחנו באנו לכאן קודם כל כדי לתקן את הפשע הנורא של גירוש יהודי גוש קטיף", אמר, "מי שגירש את יהודי גוש קטיף אחראי באופן ישיר, במו ידיו, לטבח האיום של שמחת תורה. זלזלו בנו אז, חתמו מאות גנרלים ו'מומחי ביטחון' שההתנתקות תביא ביטחון. הם הבטיחו שבפצ"מר הראשון נכסח את עזה בגיבוי אמריקאי, הייתה אפילו חתימה של נשיא ארה"ב שהוא בכוחות אמריקאים יטפל בארגוני הטרור אם הם ישתלטו על הרצועה. צעקנו בגרון ניחר אבל זה לא היה אכפת להם. כשגררו אותנו החוצה היה לכולנו ברור מה תהיה התוצאה. ושם, כשגררו את המתיישבים הצדיקים מהבית נשבענו לחזור".

"הפעם אנחנו נחושים מתמיד, הפעם לא ניתן לאף אחד להשתיק או לזלזל באמת הפשוטה - בלי התיישבות אין ביטחון. איפה שאין התיישבות אין צבא ואיפה שאין צבא יש חמאס. בכל מלחמות ישראל לקחנו שטח מאוייב שניסה להשמידנו וכך חייב להיות גם הפעם. זה קרה במלחמת השחרור, במבצע קדש, כמובן בששת הימים ובמבצע שלום הגליל. ההבנה הפשוטה היא שרצועת הביטחון צריכה להיות עמוק בתוך שטח האויב שקם לטבוח בנו. שכל רוצח מהחמאס שיישאר חי יראה בטלוויזיה את ילדי וילדות נווה דקלים ונצרים משחקים ומשחקות ברחובותיה", דברי סוכות.

צביקה מור אביו של החטוף איתן סיכם: "באנו לכאן היום ל"צעדת עזה" 19 שנה אחרי הצעדה האחרונה בגוש קטיף כדי לתקן את העוול, לעמוד על הצדק ולקרוא בקול גדול שהארץ שלנו. כולה שלנו. כולל החוף של הנגב המערבי. באנו לתקן את חטא ההתנתקות - הניתוק בין התורה לארץ בראשית ימי המדינה, שמאז הלך היחס אל הארץ והתדרדר לכדי נדל"ן שאפשר לסחור בו. כיום אנו יודעים בבירור שרק הדביקות בכל חבלי ארצנו - רק היא מביאה גם ביטחון. אני קורא מכאן לכל אחינו ואחיותינו הגיבורים, תושבי הנגב המערבי והעוטף להצטרף כעת לצעדה ולתמוך במאבק שיביא גם להם ביטחון".

צילום: נחלה
צילום: נחלה
צילום: נחלה
צילום: נחלה