בשדרות התקיים הערב (שלישי) טקס פרסי ישראל לשנת תשפ"ד הנועל את אירועי יום העצמאות ה-76 למדינת ישראל.

בטקס השתתפו חלק נשיא המדינה יצחק הרצוג, יו"ר הכנסת אמיר אוחנה ושר החינוך יואב קיש.

השר קיש נשא דברים והתייחס למצב בישראל ביום העצמאות הנוכחי. "בשבעים ושש שנים האלה הפכנו ממדינה קטנה, חלשה, המנסה להחְלים ממורְאות השואה, לִמְדינה עצמאית, חזקה, מעצמה של תעשייה, כלכלה, מדע וטכנולוגיה, שיש בה קרוב לעשרה מיליון תושבים. את תלושי המזון מתקופת הצנע, המרנו באפליקציות מתוחכמות, פרי המצאתם של יזמים ישראלים מהסטארט אפ ניישן. את המעברות מוכות העוני, הפכנו לשכונות ירוקות ופורחות. ואת מטוסי המסרשמיט החלפנו במטוסי 35F של אחד מחילות האוויר העוצמתיים בעולם. מדינת ישראל היא סיפור הצלחה".

קיש הזכיר כי למרות ההצלחה איש לא שוכח את הטבח ב-7 באוקטובר ותוצאותיו. "81 שנים חלפו מאז סבי שחרר יהודים ממחנה הריכוז ג'אדו שבלוב, והנה אני, נכדו, עומד כאן בטקס פרס ישראל, כשר החינוך של מדינת ישראל הריבונית, וכמו סבא, מייחל לרגע שבו נזכה לשחרר יהודים משבי החמאס הנאצי. טקס פרס ישראל מתארח היום כאן בעיר שדרות, תחת הצל הכבד של אירועי השבעה באוקטובר. יום שבו שר ההיסטוריה שלח לנו תזכורת עם כוכבית אזהרה, שמושגים כמו חירות ועצמאות מדינית אינם מובנים מאליהם. במיוחד לא לנו, היהודים".

"אלו ימים מורכבים ומאתגרים. הפצעים של השבעה באוקטובר טרם הגלידו, עשרות אלפים מפונים מבתיהם, מאה שלושים ושניים חטופים עדיין נמצאים בשבי החמאס, וברגעים אלו ממש חיילינו נלחמים ולצערנו גם יש בהם שמוסרים את נפשם להגנת המולדת. מגש הכסף נמתח מתש"ח ועד תשפ"ד. העם שלנו תמיד ראה בחינוך יסוד מרכזי בקיומו, העומד על שתי רגליים – החינוך לִמצוינות מצד אחד, והחינוך לַערכים מצד שני. הזוכים והזוכות בפרסים הערב – מגלמים את שתי הרגליים האלה, שעליהן מושתת החינוך שלנו – מצוינות וַערכים", הוסיף.

השר ציי ןכי "אחרי שנה מקוטבת כל כך, אַחַרי שכמעט הדרדרנו למלחמת אחים, מאז שבעה באוקטובר ראינו את עם ישראל במיטבו. ראינו גילויים של ערְבות הדדית, עזרה הדדית, אנשים שיצאו להציל את אחֵיהם, בלי לבדוק אם חבשו כיפה או כובע, אם הצביעו ימין או שמאל, בלי לשאול אם השתתפו במֶחאה או ברפורמה, אם הפגינו בעד או נגד הממשלה. בלי שום שאלה, יצאו אנשים מן היִישוב, רצו אל מול פני האש, סיכנו את חייהם, כדי להציל חיים, כדי לומר 'את אַחַיי אנוכי מבקש'. גילנו שדור תש"ח ודור תשפ"ד עשויים מאותו החומר. אלפים רצו להתנדב, לבשל, להקים מוקדי שירות ומידע, לעשות כל שביכולתם. כולנו אחים. כולנו יחד".

"האויב אינו מבחין בינינו. הביחד הזה, הוא הדבר המרגש שקרה כאן, כל זאת אַחַרי האסון הגדול ביותר שידע עם ישראל מאז השואה. האתגר הלאומי לפנינו קשה אך יכולנו לו, ונוכל לו. עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה. הצמיחה והכוח שלנו נובעים מהערכים והחינוך שאנו מקנים לִילדינו – אחדות, ערְבות הדדית, הצטיינות, למידה, השכלה, עשיית הטוב. זה המנוע והמניע של עם ישראל. חוסנה הלאומי של מדינת ישראל אינו מבוסס רק על טנקים, מטוסים ופצצות. הוא מבוסס על רוח הגבורה, אהבת האדם והארץ, על המצאות וּמחקרים פורצי דרך, על תרבות ואומנות ועל מפעלי חיים של היחיד למען האומה", סיכם.

את הפרס בקטגוריית הגבורה האזרחית קיבל 'צוות אלחנן', שכלל את האחים אלחנן ז"ל ומנחם קלמנזון ואחיינם איתיאל זוהר, שחילצו מאות אנשים מהתופת שבקיבוץ בארי בשבעה באוקטובר.

את הפרס על ערבות הדדית קיבלו ראש המכון לרפואה משפטית באבו כביר ד"ר חן קוגל וכוכב אלקיים- לוי המשמשת ראש הנציבות לפשעי חמאס נגד נשים וילדים.

בפרס ישראל לספרות תורנית ומשפט עברי זכה הרב הראשי הרב יצחק יוסף. בפרס ליזמות וחדשנות טכנולוגית זכה היזם אייל וולדמן.

את הפרס בקטגוריית כלכלה קיבל פרופ' יעקב ריטוב שהודיע כי יתרום את הכסף שיקבל לפורום המשפחות השכולות. פרס ישראל במדעי המחשב והמתמטיקה קיבל החוקר ויטלי מילמן. בקטגוריית מדעי החיים זכה פרופ' חגי ברגמן. בפרס בתחום הפיסיקה זכה פרופ' צבי מזא"ה ובתחום הפסיכולוגיה פרופ' גרשון בן-שחר.

פרס בתחום הספורט קיבל מיקי ברקוביץ' והפרס בתחום התקשורת הוענק לעיתונאי שלמה נקדימון.

הפרס על מפעל חיים הוענק לאחד מבכירי תעשיית הקולנוע הישראלי משה אדרי ולעדנה סולודר שנפטרה בחודש שעבר.

צילום: מישל אמזלג, לע"מ
צילום: מישל אמזלג, לע"מ
צילום: מישל אמזלג, לע"מ
צילום: מישל אמזלג, לע"מ
צילום: מישל אמזלג, לע"מ
צילום: מישל אמזלג, לע"מ
צילום: מישל אמזלג, לע"מ