נתניהו וגנץ
נתניהו וגנץצילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לקדם את חוק הגיוס שהגיש השר בני גנץ בממשלה הקודמת.

מדובר בחוק שהוכן על ידי מערכת הביטחון אחרי עבודת מטה יסודית והגש על ידי גנץ שכיהן בממשלת בנט-לפיד כשר הביטחון.

החוק אף עבר בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת. נתניהו הנחה להביא מחר לוועדת שרים לחקיקה את החלת דין הרציפות על הצעת החוק.

בלשכת נתניהו הסבירו כי קידום החוק נועד "כדי לגשר על המחלוקות ולהביא להסכמה רחבה". נתניהו קרא לכל הסיעות שתמכו בהצעה בכנסת הקודמת להצטרף להצעה.

נתניהו מקווה שהשרים גנץ וגלנט יתמכו בחוק שעבר אישור של מערכת הביטחון - ושל גנץ עצמו וכן יצלח את העתירות לבג"ץ בנושא חוק הגיוס.

גנץ הגיב: "ראש הממשלה, מדינת ישראל זקוקה לחיילים ולא לתרגילים פוליטיים שקורעים את העם בעת מלחמה. מתווה השירות הישראלי שעליו סוכם בממשלה הקודמת הוכן במערכת הביטחון כחוק גישור וכבסיס לפיתוח מתווה שירות ישראלי, כדי להביא לשירות של כל חלקי העם. חוק הגישור הזמני שהוגש ואותו אתה מבקש להעביר עכשיו - לא היה מספק אז, ואינו רלבנטי היום במציאות שאחרי ה-7.10".

הוא הוסיף: "תם זמן הדיבורים - זה הזמן למעשים. מצפים מכל ראשי המפלגות החרדיות, הרבנים ומנהיגי הדור לתמוך בקולם בשירות לציבור החרדי, כפי שטוען ראש הממשלה בהודעתו".

ח"כ אורית פרקש הכהן (המחנה הממלכתי) הגיבה למהלך של נתניהו: "לא טריק פוליטי 'מבריק' של ראש הממשלה ולא כלום. להיפך. ‏רק ראש ממשלה חסר מוסר כמו שלנו יכול, דקה אחרי יום זכרון כל כך קשה, לקדם 'תרגיל' כל כך עלוב ושקוף, על חשבון אזרחי ישראל. פשוט. מה שהיה נכון לפני השבעה באוקטובר, לא נכון היום".

‏יו"ר הימין הממלכתי ח"כ גדעון סער הודיע שמפלגתו תצביע נגד חוק הגיוס. "‏אין לנו שום כוונה לעזור לנתניהו בתרגילים פוליטיים כדי לפתור את הבעיות שלו עם המפלגות החרדיות ולכן נצביע נגד חוק הגיוס בכנסת. מדינת ישראל בעת הזאת צריכה פתרון אמיתי לצרכים של צה"ל ולשוויון בנטל ולא תרגילים פוליטיים. הגיע הזמן לפתרון בעיות אמיתיות של המדינה והחברה בישראל".

לאחר אישור החוק בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת מסר גנץ: "עברנו כעת במליאה את חוק הגיוס בקריאה ראשונה - צעד ראשון בדרך למתווה השירות הכולל שבכוונתי לקדם, שיענה על הצרכים הביטחוניים והחברתיים של מדינת ישראל עשורים קדימה. נמשיך לפעול למען שמירה על ביטחונה של ישראל וחוסנה".

נתניהו יצטרך להתמודד עם חברי הכנסת החרדים שבזמנו תקפו בחריפות את קידום החוק. ח"כ משה גפני אמר כי "זהו אחד החוקים המבזים של העם היהודי. חוק מבוזה ומבזה. העם היהודי לדורותיו החזיק תמיד חיל של לומדי תורה. אצל דוד המלך חצי מהעם למד תורה וחצי שירת בצבא. עכשיו עושים לנו טובות ונותנים מכסות כמה ילמדו תורה. אתם לא מתביישים להטיף לנו מוסר? ביזיון".

יו"ר ש"ס, אריה דרעי, אמר כי "בתוך הכשלונות הענקיים של בנט ולפיד בטיפול בקורונה וביוקר המחיה, ולאחר הכישלון הקודם באישור חוק הגיוס, הם מצאו זמן הערב להביא שוב את חוק הגיוס הפוגעני ולאשר אותו בתמיכת נציגי התנועה האיסלמית. מטרתו היחידה של החוק הוא נסיון לפגוע בבני הישיבות ולהוציא אברכים מלימודם. אבל זה לא יעזור להם. אף תלמיד ישיבה שתורתו אומנותו לא יעזוב את הגמרא בכפייה".

יצויין כי גם לפיד תמך בחוק וכתב לאחר שאושר: "זה לא חוק מושלם, אבל הוא יוביל לזה שיותר חרדים יתגייסו, יותר חרדים ילכו לשירות לאומי, והרבה הרבה יותר חרדים ייצאו לשוק העבודה ויהיו חלק מהכלכלה הישראלית".

בחוק הגיוס שאושר וכעת מקודם על ידי נתניהו מוצע לבסס מתווה חדש לגיוסם של תלמידי ישיבות ובוגרי מוסדות חינוך חרדיים תוך עדכון יעדי הגיוס, הצבת יעד עלייה שנתי והגדרת השלכות כלכליות במקרה של אי עמידה בו. כמו כן הוצע במסגרתו לאפשר שירות סדיר מקוצר לצד השתתפות בהכשרה תעסוקתית ו/או שירות לאומי-אזרחי במקום השירות הצבאי.

במסגרת החוק יורד גיל הפטור מגיוס לחרדים מ-23 כיום ל-21, וזאת למשך שנתיים כדי לאפשר לתלמידי הישיבות גיוס מוקדם יותר ולפיכך גם השתלבות מהירה יותר בשוק העבודה.