גנץ
גנץצילום: דוברות

שעה קלה לאחר הודעת לשכת ראש הממשלה בדבר קידום חוק הגיוס שקודם בכנסת הקודמת, במערכת הפוליטית מתחו ביקורת על המהלך.

"ראש הממשלה, מדינת ישראל זקוקה לחיילים ולא לתרגילים פוליטיים שקורעים את העם בעת מלחמה", אמר יו"ר המחנה הממלכתי השר בני גנץ.

לדבריו, "מתווה השירות הישראלי שעליו סוכם בממשלה הקודמת הוכן במערכת הביטחון כחוק גישור וכבסיס לפיתוח מתווה שירות ישראלי, כדי להביא לשירות של כל חלקי העם.

"חוק הגישור הזמני שהוגש ואותו אתה מבקש להעביר עכשיו - לא היה מספק אז, ואינו רלבנטי היום במציאות שאחרי ה-7.10. תם זמן הדיבורים - זה הזמן למעשים. מצפים מכל ראשי המפלגות החרדיות, הרבנים ומנהיגי הדור לתמוך בקולם בשירות לציבור החרדי, כפי שטוען ראש הממשלה בהודעתו".

יו"ר ישראל ביתנו, ח”כ אביגדור ליברמן, צייץ בתגובה: "כולם חייבים להבין שהנסיבות השתנו מקצה לקצה. מדינת ישראל נמצאת תחת אש מצפון, מדרום, ממזרח ומאיראן. כל המצב הזה מחייב חוק גיוס חובה לכולם. כל צעיר וצעירה בני 18 – יהודי, מוסלמי, נוצרי, דרוזי או צ׳רקסי חייבים להתייצב לשירות צבאי או אזרחי".

מוקדם יותר גם ח"כ אורית פרקש-הכהן מהמחנה הממלכתי תקפה את המהלך. "לא טריק מבריק של ראש הממשלה ולא כלום. מה שהיה נכון ללפני שבעה באוקטובר לא נכון היום".

גם בליכוד השמיעו קולות ביקורת. ח"כ טלי גוטליב מהליכוד יצאה נגד החוק, ואמרה כי "עם כל הכבוד להצעת רה"מ לקדם את חוק הגיוס של גנץ שעבר בקריאה ראשונה, אנחנו אחרי תופת אוקטובר ולא יכולים להסתפק עוד ביעדי גיוס במספרים כה נמוכים בחברה החרדית. צמרת צה"ל שהייתה מעורבת בניסוח החוק זו אותה צמרת שפעלה שנים להקטנת כוח האדם בצה''ל לכדי צבא קטן וחכם".

''אנחנו חייבים צבא אדיר, חזק וחכם'', הוסיפה גוטליב. ''כולנו ניכנס תחת האלונקה. מלחמת הקיום המורכבת בה אנו נתונים מחייבת את גיוסם של החרדים כולם ואגב גם של אזרחים רבים שמשתמטים משירות צבאי. מי שעוזב לימודי תורה ויוצא לעבוד בוודאי יכול לקיים את המצווה החשובה ביותר והיא לשמור ולהגן על נחלת אבותינו''.

ואילו ח"כ נעמה לזימי ממפלגת העבודה טעה כי נתניהו רק מעמיק את הקרע בעם. ''ביבי יישאר ביבי. שום הכרעה. רק העמקת הקרע והבעיות הכי גדולות בחברה הישראלית. למישהו יש ספק שהמציאות השתנתה? צרכי הצבא ומערכת הביטחון השתנו. כולנו חשבנו אחרת בנושא הגיוס עד שבעה באוקטובר. מי שעושים תרגילים פוליטיים על גבה של אומה שזקוקה לשינוי עומק ומתעלמים מצרכי הביטחון, החיילים והמשרתים - הם הבעיה לא הפתרון''.

לפני שעה קלה הודיעה לשכת ראש הממשלה כי החוק שהוגש על ידי הכנסת הקודמת - יקודם כעת בממשלה ובכנסת. מטרת המהלך היא להוביל את השרים גנץ ויואב גלנט לתמוך בחוק שעבר אישור של מערכת הביטחון ושל גנץ בעצמו.