משה גפני
משה גפניצילום: Yonatan Sindel/Flash90

על רקע הגינויים המושמעים על ידי חברי כנסת בקואליציה ובאופוזיציה לנוכח ניסיונותיו של ראש הממשלה נתניהו לקדם את חוק הגיוס שקודם בממשלה הקודמת, במפלגות החרדיות נרשמת לפי שעה שתיקה רועמת.

שתיקתם צורמנית במיוחד על רקע תגובתם החריפה שניתנה בשעתו לחוק המוצע. בנאום שנשא אז ח"כ משה גפני מעל דוכן הכנסת הוא טען שיש לקרוע קריעה עליו. לא פחות.

"הוא (נפתלי בנט) ויאיר לפיד וכל האנשים האלו שגזלו את השלטון, וכל מה שמעניין אותם שלא תהיה תורה, האמת היא, שעל פי ההלכה, היה צריך לקרוע קריעה, זו האמת. העבירו חוק עלוב, מבזה, משפיל, אנטי יהודי, בושה וחרפה".

"אחד החוקים המבזים ביותר של העם היהודי זה החוק שמוגש היום למליאת הכנסת. אני מוכן שלומדי התורה ילכו לצבא. אבל נראה את הנוער שהוא איננו נוער דתי, נראה אותו מגיע ללמוד תורה. ואז התברר לי ולביזיונכם, לפני 20 שנה ילד, נער, בחינוך החילוני הממלכתי, למד גמרא, למד תנ"ך, למד יהדות".

"דיברו איתי פה חברים, חברים במפלגות אנטי דתיות: אני למדתי גמרא לפני 20 שנה, 30 שנה. הבן שלי לא לומד, לא יודע. אתם לא מתביישים להטיף לנו מוסר, שאנחנו מתנדבים ללמוד תורה? אתם לא מתביישים להטיף לנו מוסר, שאתם משתמטים מלימוד תורה? שאתם משתמטים מלימוד של יהדות? איך אתם לא מתביישים? ביזיון."

יו"ר ש"ס, אריה דרעי, אמר אז כי "בתוך הכשלונות הענקיים של בנט ולפיד בטיפול בקורונה וביוקר המחיה, ולאחר הכישלון הקודם באישור חוק הגיוס, הם מצאו זמן הערב להביא שוב את חוק הגיוס הפוגעני ולאשר אותו בתמיכת נציגי התנועה האיסלמית. מטרתו היחידה של החוק הוא נסיון לפגוע בבני הישיבות ולהוציא אברכים מלימודם. אבל זה לא יעזור להם. אף תלמיד ישיבה שתורתו אומנותו לא יעזוב את הגמרא בכפייה".