הרב עמיחי גורדין
הרב עמיחי גורדיןצילום: עצמי

לפני חצי יובל שנים בהוראת ראש הממשלה ושר הביטחון דאז, אהוד ברק, ובניגוד לתפיסת קברניטי צה"ל, נסוג צה"ל לחלוטין מלבנון תוך ריסוק צד"ל לרסיסים.

אלופי צה"ל היו מעוניינים בנסיגה טקטית לקו של 500-1000 מטר מהגבול תוך שימור הקשר עם צד"ל ושימור יכולת הפעולה ההתקפית בתוך לבנון (מודל דומה למודל שמסתמן עכשיו בעזה ואולי בלבנון), אולם ראש הממשלה דאז אהוד ברק בהשפעת קמפיין ציבורי עצום החליט על נטישה מוחלטת של רצועת הלבנון והפקרת השטח לחיזבאללה ולכוח רדואן.

תנועת ארבע אימהות, בעידוד שתי עיתונאיות מקול ישראל - כרמלה מנשה ושלי יחימוביץ' טענו אז, שאנחנו משלמים מחיר דמים מיותר. הן חזרו ושאלו בכל הזדמנות "עד מתי?". אהוד ברק נכנע והעדיף את עמדתן על עמדתו המקצועית של צה"ל. הוא התעלם גם מעמדת סגנו במשרד הביטחון, איש מפלגת העבודה תא"ל אפרים סנה שאמר ש"מדינה שלא מוכנה לשלם מחיר דמים, אין לה זכות קיום במזרח התיכון".

כשמסתכלים היום על גבול הצפון ועל רצועת עזה, מתברר שבסוף היום מחיר הדמים ששילמנו על ההחלטה לנטוש לגמרי את לבנון ולהגן על המדינה מהגבול ללא אותה רצועה שביקש צה"ל, ללא יכולת פעולה התקפית בלבנון, וללא שימור צד"ל, עלה לנו באלפי הרוגים ובסכנה קיומית לעתידה של המדינה.

ביום הנסיגה מלבנון נולדה טבעת החנק שעוטפת אותנו כיום ומאיימת על קיומנו. אז הבינו החברים בשכונה שלא כדאי להיות חברים של ישראל (צד"ל חברינו רוסק וננטש והחיזבאללה אויבינו המר תפס את עמדות השלטון בלבנון). אז הבינו אויבינו שהם יכולים לעשות ככל העולה על רוחם מטר מהגבול שלנו כיוון שאנחנו מפחדים ממחיר הדמים. למרבה הצער מי שלא הסכים לשלם מחיר דמים קטן אז, שילם אותו בריבית דריבית היום.

יש לי הערכה גדולה לכרמלה מנשה על פעילותה כעיתונאית, אני גם בטוח שהקמפיין שהובילה לנסיגה מלבנון נבע מדאגה כנה לשלום חיילנו. אבל מצופה היה מעיתונאית מנוסה שתלמד לקחים מטעויות העבר.

כעת מסתבר שהיא לא למדה דבר מהשיעור שהעביר לנו סינוואר בחצי השנה האחרונה. כרמלה מנשה ממשיכה להוריד את המורל בצבא. בעוד חמשת גופות חיילנו מוטלות לפנינו חזרה הכתבת ודיברה על שאלת התוחלת שבמלחמה הנוכחית ועל השאלה עד מתי.

אסור לחזור על מה שקרה כאן לפני עשרים וחמש שנים. השנים שחלפו לימדו אותנו שהשאלה "עד מתי" היא שאלה חסרת אחריות המסכנת את חיילנו ואת עתידנו בארץ הזאת. התשובה היחידה לשאלה "עד מתי" היא תשובתו של ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר – " ככל שיידרש".

בצער גדול, בכאב עמוק ובחריקת שיניים נפנים את אמירתו החשובה של סגן שר הביטחון לשעבר, אפרים סנה. יש מחיר לקיומנו במזרח התיכון, ומי שלא יבין זאת לא יוכל לשרוד בשכונה הזאת. נלחם על הארץ הזאת ככל שיידרש.