טהרן
טהרןצילום: ISTOCK

האם צעיר יהודי יוצא להורג בגלל שהגן על עצמו מפני תוקף מוסלמי? נתנאל גהרמני, צעיר יהודי בשנות ה-20 לחייו, נידון למוות לאחר שבית המשפט באיראן הרשיע אותו ברצח של צעיר מוסלמי.

התקרית אירעה לפני שנתיים, כאשר צעיר מוסלמי תקף בסכין את גהרמני, שהגן על עצמו. כתוצאה מהקטטה הקטלנית מצא הצעיר המוסלמי את מותו. בית המשפט באיראן פסק כי גהרמני נידון ל"קיסאס" או "תגמול צדק", הקובע כי לפי חוקי השריעה העונש תואם את מידת העבירה שבוצעה.

מדובר בעיקר בעבירות שכוללות הרג או רצח של אדם אחר, ובתי המשפט נוהגים לפסוק גזר דין מוות על האשם. בני סבטי, מומחה לאיראן מהמכון למחקרי ביטחון לאומי, פרסם תמונה של דהרמני בדף הרשת החברתית X שלו, וכתב כי "האיש היהודי האיראני הזה הולך להיות מוצא להורג עקב פעולת הגנה עצמית נגד גבר מוסלמי שתקף אותו בסכין אך נהרג בעצמו".

הוא סיפר כי מתנהלים מאמצים מצד משפחתו של גהרמני, בסיוע גורמים יהודיים שנרתמו לתרום סכומי כסף גדולים, בניסיון להציע סכום כסף משמעותי למשפחת הקורבן על מנת להמיר את עונש המוות. החוקים באיראן קובעים כי משפחת קורבן יכולה לדרוש סכום כספי גדול ובתמורה לוותר על עונש המוות שנגזר על התוקף.

לטענת סבטי ישנו סיכוי שהמשפחה המוסלמית מנסה להגדיל את סכום הפיצוי הכספי שתקבל, על מנת לוותר ברגע האחרון על עונש המוות שנגזר על הצעיר היהודי.