אבינתן אור
אבינתן אורצילום: באדיבות המשפחה

ירון אור, אביו של אבינתן המוחזק בידי חמאס ברצועת עזה, קורא לאנשי הליכוד ולמפלגות השותפות בקואליציה להביא לפיטוריו של ראש הממשלה ולקיים הליך בחירות מקוצר שיוציא את ישראל מהמצב התקוע והמסוכן בו היא נמצאת.

בראיון לערוץ 7 אומר ירון כי הוא ומשפחתו קוראים "לחברי הכנסת של הליכוד והמפלגות האחרות לגרום לכך שהממשלה תרד ושראש הממשלה יוחלף בבחירות או בהחלפת הראש, אם יש פרוצדורה כזו, כי נתניהו לא מסוגל להוביל לשום מקום והתוצאות ניכרות בשטח".

מוסיף ירו ואומר כי הוא "קורא לבוחרים בנתניהו מזה שנים רבות להיגמל מההתמכרות אליו, כי הוא לא מצליח להביא תועלת למדינה. הוא מביא לנזק כבד כשהוא מביא להפסד במלחמה הזו ולחודשים רבים שבהם בני הערובה מוחזקים בידי החמאס. הוא לא מביא לתזוזה לכאן או לכאן. צריך להפנים זאת ולחפש את האדם שמסוגל לעשות זאת".

לשאלתנו אם יש נקודה כלשהי שהיא זו שהובילה אותו למסקנות הללו, אומר ירון כי לא מדובר בנקודה אלא בתהליך. "אחרי האירוע, כשקראו לבחירות לאור הכישלונות של הצבא ושל הממשלה לחזות את מה שהיה, סברנו שלא נכון להתחיל הליך של בחירות ושהממשלה והצבא כמו שהם יתמודדו עם המצב. בהתחלה זה היה טוב. היה לחץ צבאי כבד והיו הצלחות גדולות שגרמו לחמאס לרצות הפוגה ושחררו כמאה בני ערובה. הסיבה לכך הייתה הלחץ הצבאי הכבד שהופעל על חמאס. לאחר מכן נתניהו והממשלה שלו נענו ללחצים בינלאומיים ואחרים, ומאז כחמישה חודשים לאחר מכן אנחנו עומדים במקום ולא זזים לשום מקום. זה יוביל להפסד במלחמה, להגברת הלחצים הבינלאומיים ולמצב בו הבן שלי נותר שם ושום דבר לא זז".

ומה באשר לאותם לחצים הן הביטחוניים, הן המדיניים, הן הפנימיים שבפניהם עומד ראש הממשלה? האם לא ניתן לראות בהתנהלות ראש הממשלה נגזרת של לחצים אלה? "אני לא מזלזל בלחצים. הם כבדים בהחלט, אבל בשביל זה יש ראש ממשלה שאמור לעמוד בלחצים הללו ולאסוף אומץ פנימי מדיני וצבאי לעשות צעדים שלמרות הלחצים יביאו לתוצאות. נתניהו לא מחליט לכאן או לכאן ועומד במקום. אין החלטה לאומץ צבאי ואין החלטה לעסקה ואנחנו עומדים במקום. זו לא עבודה של ראש ממשלה".

לשאלתנו אם הוא מזהה אדם כלשהו שיוכל לעמוד במקום נתניהו ולהוביל לתוצאות אחרות, אומר ירון אור כי אין בכוונתו להיכנס לסוגיה הפרסונאלית, והוא מדגיש כי אין באמירתו עניין פוליטי כשם שאין בה עניין פרסונאלי. "אנחנו מאמינים שברגע שהוא יפונה ממקומו יעלה האדם המתאים, וגם אם זה ייקח זמן".

עוד שאלנו את ירון אם אינו חושש מהאווירה העכורה המלווה כל מערכת בחירות, אווירה שתייצר פילוג וקוטביות גדולים בהרבה מהקיים תוך כדי מלחמה. "כך חשבנו בהתחלה אבל בינתיים עבר זמן של שתי מערכות בחירות מלאות שאחריהם היינו יכולים להתקדם קדימה. כשהתוצאה גרועה כל כך בצפון ובדרום בהחלט יש מקום למערכת בחירות לא מלאה אלא מערכת בחירות בזק שבה המפלגות יתארגנו מחדש ויציבו בראשן אנשים אחרים, ואני מקווה שהליכוד יבין שנתניהו לא כשיר ונכון להעמיד בראש המפלגה מישהו אחר שמסוגל".

בהתייחס לנקודת המבט של חמאס שיראה בבחירות שכאלה והדחת נתניהו כהצלחה נוספת שיוכל לרשות לעצמו, אומר ירון אור כי "המצב כרגע הוא ברור, כרגע מדובר בכישלון בכל הזירות. אנחנו צריכים להשתחרר מהאדיקות הזו שלא לזוז ולנסות דרך חדשה, ובחירות היא אפשרות כזו בהחלט".