חבצלת, דודתו של סמל עילאי צעיר ז"ל שנפל בעזה, הגיעה לאולפן ערוץ 7 וסיפרה על דמותו המיוחדת של אחיינה.

"עילאי לקח את המורשת של סבא יצחק ז"ל - שהיה אדם של מעשה ואיש צנוע מאוד. לעילאי היה סלוגן 'להיות ולא להיראות'. הוא שילב המון תורה ועשה שינוי משמעותי בחייו. הרצון שלו היה להגיע רחוק בצה"ל והוא התגייס לקומנדו לסיירת אגוז. הוא אהב מאוד את הצבא ורצה להשקיע ולתת מעצמו בכל דבר שאפשר. בכל פעם כשהיה יוצא הביתה הוא היה עובר קודם במכינה ללמוד תורה ורק אז מגיע הביתה", אמרה חבצלת.

המהלומה שנחתה עליה לאחר נפילתו של האחיין היתה קשה. "אנחנו משפחה מאוד מאוחדת. עילאי היה כמו הבן שלי. זה השפיע עלי ברמה עמוקה מאוד. בשלב השבעה אתה מצד אחד תומך של המשפחה הקרובה ומצד שני לדאוג לעצמך ולילדים שלך שקיבלו את זה בצורה קשה מאוד. כל בן דוד הרגיש שהוא חלק - וכל כך הרבה אנשים הספידו אותו - והיה נציג מכל משפחה".

משפחת צעיר נושאת עימה סיפור מיוחד שצף ועלה יותר מפעם אחת במהלך ניחום האבלים. "משפחת צעיר ‫עלתה מגרמניה ב-1990 - ‫סבא, סבתא ושבעה ילדים. ‫המקור של שם המשפחה הוא יונג וכשהם עלו לארץ והתגיירו שונה השם לצעיר. יש למשפחה מורשת מאוד גדולה וענפה עוד מאז מהסבא שהגיע לארץ כמה פעמים לפני שנים רבות היה ממקימי שבי ציון. הסיפור הציוני נגע מאוד במשפחה והם החליטו להתגייר יחד עם ילדיהם שכבר היו גדולים".

"בשבעה הגיע לנחם רב מישיבת 'מיר'. הוא אמר לחמותי 'יש לי 11,000 תלמידים - אבל ממך אני רוצה ברכה'. היא התרגשה ובירכה אותו בגרמנית".

את האובדן של האחיין היא חשה מדי יום. "הוא חסר לנו. אני חושבת שכל בן דוד ‫לוקח משהו ממנו כדי להתחזק. ‫אם זה חפץ, אם זה כיפה שלו, ‫אם זה משהו לעשות לזכרו. ‫היום אנחנו מקימים בשני מקומות מצפה ‫לזכרו, גם בצפון וגם ליד הבית שלו. הוא מאוד אהב לטייל ‫ואהב את ארץ ישראל".