ההקרנה החגיגית של הסרטצילום: עזרי טובי

מאות בני אדם השתתפו בהקרנה החגיגית של הסרט החדש של קרן קולנוע שומרון "אמצע החיים" במרפסת של המדינה בפדואל שבשומרון.

הסרט שהופק ע"י יונייטד קינג ונתמך בלעדית ע"י קרן קולנוע שומרון, מספר את סיפורו של יונתן, (צחי הלוי) טייס שאשתו חולה בסרטן והוא מחפש את דרכו כאשר בדרך הוא מוצא מרפא לנפשו בגבעה בשומרון עם הרב ניסים (שלום אסייג) תוך שהוא מתוודע לטרגדיה של אחותה של אשתו אחינועם (חן אמסלם) המנהלת חוות לנערות בסיכון בשומרון.

הסרט צולם ברובו בחוות גבעות עולם של אברי רן, שבנו נפל בקרבות ה-7 באוקטובר. כמו כן התקיימו הצילומים בחוות יאיר ובברוכין.

בהקרנת הסרט השתתפו ראשי תעשיית הקולנוע ויוצרי הסרט בהם: צחי הלוי, הבמאים יריב הורוביץ ודני רייספלד, לבנת ורדי אור זך מהישוב פדואל - מיוצרות הסרט, המפיק עופר נעים, המפיק בעולם דני מוזס ודודי גודר שכתב את הספר עליו מבוסס הסרט. את הערב הנחה השחקן והיוצר אקי אבני ששיחק בסרט הראשון של הקרן.

בפתיחת הערב פגש צחי הלוי את אברי רן חיבק אותו וניחם אותו על מות בנו. הלוי סיפר על חווית הצילום בגבעות השומרון: "מאוד מרגש להיות פה סוף סוף, כי זה סרט שצילמנו לפני 3 שנים והוא סוף סוף יוצא לאקרנים".

שרהף אחותו של אור יוסף רן הי"ד הודתה על הקדשת ההקרנה לזכרו של אחיה. "הסרט הזה מוקדש לאח שלי, אורוש, שהוא מפקד פלגת הניוד של יחידת דובדבן , והוא נהרג בכפר עזה בשביעי לאוקטובר, בזמן שהוא חילץ אנשים מהממדים, והצוות שלו נלחם שם בגבורה למשך יממות ארוכות. וחוץ מלהגיד כמה אור הוא הוסיף בעולם, וכמה הוא היה שמח לראות את הסרט הזה, שהבת זוג שלו הייתה שותפה בעזרה מטעמנו, ובתיווך של כל הדבר הזה. אז אנחנו מאוד מאוד אוהבים אותו, ומאוד מאוד מתגעגעים אליו".

יו"ר הקרן וראש מועצת שומרון יוסי דגן הדגיש באירוע: "אנחנו זוכים לעשות כאן מהפכת תרבות אמיתית. המעמד הזה מרגש שלוש פעמים: פעם אחת, בגלל התחלת התיקון התרבותי, שהציבור ביהודה ושומרון שהודר, זוכה סוף סוף לקול. הדבר השני, שגבעות עולם, מקום שהושמץ כל כך הרבה ועכשיו יראו אותו על נופיו היפים ודבר שלישי מרגש, שההקרנה היא לזכר גיבור ישראל סר"ן אור רן, שחירף את חייו כדי להציל ב 7 לאוקטובר עשרות בכפר עזה ומת בזרועותיו של אחיין שלו. השומרון עוד יהיה בירת התרבות של ישראל".

אקי אבני הוסיף: "אני חייב להגיד לכם. אני עובד במקצוע הזה, מגיל 12 אני עושה סרטים, סדרות טלוויזיה, מביים, משחק, תיאטרון. ועצם העובדה שיש את הדבר הזה, קרן השומרון, עצם העובדה שיש למקום הזה קרן קולנוע, אני חושב שקודם כל זה נס שתדעו לכם. אני מדבר מבחוץ, אני מהתעשייה עצמה. זה נס. זה מדהים, אסור לקחת את זה כמובן מאליו".

"אני חושב שכוחו של עם הוא לא רק במכונות מלחמה. לא היו לנו לכל אורך ההיסטוריה שלנו כיהודים, לא תמיד היו לנו מכונות מלחמה. גם לא תמיד הייתה לנו מדינה להילחם עליה, אבל היה לנו ספר 3750 שנה. הספר החזיק אותנו, המורשת הזאת החזיקה אותנו, התרבות החזיקה אותנו. המלחמה שלנו על יהדותנו היא שהחזיקה אותנו ,לא רק מכונות מלחמה. אז "עם" הוא שורש, הוא תרבות, וזה שיש לכם את היכולת והזכות, בזכות קרן שומרון היום והקונטקסט של הקולנוע, את היכולת שלכם להשמיע את קולכם. זה הישג אדיר", הוסיף.

לבנת ורדי אור זך אמרה: "אני ברוך ה' זוכה שהסרט הראשון שלי מגיע לקהל, אבל זה בעזרתם הגדולה של אנשי קרן שומרון, שנלחמו כדי שהקול שלנו יגיע לקהל הישראלי. חוץ ממני, יש עוד המון יוצרים, ואני מאמינה שבקרוב נראה המון תוצרים חדשים, ודמויות חדשות שלצערי עד כה לא נראו על המסך, לפחות לא באופן אותנטי, וברור לי כשמש שהחברה הישראלית חפצה בקולנוע החדש והנפלא הזה".

אסתר אלוש מנכ"לית הקרן סיכמה: "אנחנו מציינים 5 שנים להקמת הקרן ואט אט אנחנו רואים גשם של סרטים, סרט שלישי של הקרן שיוצא לבתי הקולנוע ועוד עשרות סרטים תיעודיים וקצרים שהגיעו לפסטיבלים בכל העולם. הזכות להשמיע את הקול התרבותי היא זכות שמגיעה לכל אוכלוסייה. בסרט הזה, יוצרת מהשומרון, עם הנופים של השומרון וסיפור על השומרון, זה שיא תרבותי שהגענו אליו ואני בטוחה שהסרט עוד יקבל הכרה בארץ ובעולם".