נהג אוטובוס. אילוסטרציה
נהג אוטובוס. אילוסטרציהצילום: אייסטוק

בית המשפט השלום בירושלים הורה לאחרונה לנהג אוטובוס בקו תחבורה ציבורית לפצות בן ישיבה אותו תקף תוך כדי תפקידו.

על פי החלטת בית המשפט, הנהג, בן מיעוטים, יפצה את בן הישיבה בסכום של 8,300 שקלים על הפגיעה בו וכן על עוגמת הנפש שנגרמה לו.

בארגון חוננו מציינים כי לא מדובר במקרה יחיד וכי הארגון מטפל בתיקים נוספים שבהם נהגים בני מיעוטים פוגעים בנוסעים יהודים ללא הצדקה ומתוך איבה.

המקרה אירע לפני כארבע שנים בשכונת רוממה בירושלים. תלמידי הישבה עמד בתחנה, כאשר איתו עמד אדם נוסף שאותו הוא להכיר. כאשר עצר האוטובוס בתחנה, עלה עליו התובע, בו בזמן שהאדם השני שהיה בתחנה החל לדפוק על האוטובוס. כששמע זאת הנהג, הוא יצא מהאוטובוס והחל לרדוף אחרי אותו אדם שדפק על האוטובוס.

משחזר לאוטובוס דרש הנהג מהנוסע לרדת גם כן מהאוטובוס, למרות שהבהיר לו שהוא לא מכיר את אותו האדם ולא קשור אליו בשום צורה שהיא. לאחר שסירב הנוסע לרדת, קם הנהג ממקומו והחל לדחוף אותו תוך מתן אגרוף והטחת קללות נמרצות בנוסע.

בעקבות המקרה, הגיש הנוסע תלונה למשטרה באמצעות ארגון חוננו נגד הנהג התוקף. עם זאת, למרות האלימות הלא מוצדקת כלפי הנוסע, הודיעה המשטרה לאחר תקופה כי הם סוגרים את התיק כנגד הנהג.

בעקבות סגירת התיק הגישו בארגון חוננו ערעור לפרקליטות שהורתה למשטרה לפתוח מחדש את התיק כנגד הנהג התוקף. נציין כי כחלק מהמאבק המשפטי שניהל הארגון, קיבלו עורכי דינו את חומרי החקירה, שם התברר כי הנהג כבר נחקר בעבר על אירוע בו ירק על נוסע קשיש שעלה לאוטובוס.

בתום חקירה נוספת, הגישו במשטרה כתב אישום כנגד הנהג, מה שאילץ את הנהג להודות באשמה בפני יחידת התביעות של המשטרה, וכן הושת עליו עונש.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו, שייצג את הנוסע שהותקף, מסר בעקבות החלטת בית המשפט: "אני שמח שמאמצים של ארגון חוננו, שנמשכו כארבע שנים, הביאו להעמדה לדין של התוקף, למציאתו אשם, וכן לפיטוריו וחיובו בתשלום פיצויים. אין ספק שהמאבק הזה מייצר הרתעה כלפי נהגים, ומאלץ אותם לנהוג בכבוד כלפי הנוסעים והציבור הרחב שאותו הם משרתים".