הרב ד"ר יואל בן נון
הרב ד"ר יואל בן נוןצילום: חזקי ברוך

איפה אתם? במה אתם עוסקים בעת מלחמה? האם שכחתם היכן 'הצאן'? היכן העם? היכן הלוחמים למענו, למעננו?

במעשה מאד לא ממלכתי הציב השר בני גנץ אולטימאטום פומבי לראש הממשלה, ופתח באי אמון קשה את מערכת הבחירות הבאה – בתוך המלחמה! בני גנץ יודע יותר מכל אחד אחר, שלוחמינו ממשיכים בהכרעת חמאס ברפיח למען ביטחון ישראל, והוא עצמו גם אומר זאת בפירוש ליועץ האמריקני לביטחון הסעודים והמצרים והפלסטינים והאמריקנים, כשמדינת ישראל בסוף רשימת הזקוקים לביטחון –

חמור עוד יותר המצב בצפון! רוב הבתים שעל הגבול עם לבנון חרבים מפגיעות נ"ט! רוב התושבים מיישובי הצפון חיים כפליטים ואינם יכולים לשוב! לרבים מהם גם אין לאן לשוב! צה"ל מנהל מלחמת התשה מול האויב החיזבאללי עם הישגים מבצעיים לא מעטים, אבל אין התחלה של מאמץ צבאי להכרעה, שתאפשר את שיקום היישובים!

האשם העיקרי הוא ללא ספק הנשיא האמריקני, שמפעיל על מדינת ישראל 'חיבוק בולם' מן השבוע הראשון למלחמה, כאשר בא לכאן בעצמו – ג'ו ביידן לא רק תומך בדרישות של מצרים וסעודיה למען הפלסטינים ובזה הוא מחזק בפועל את חמאס (בין אם הוא מבין זאת, ובין אם לא), אולם מטרתו העיקרית היא למנוע מלחמה אזורית בין ישראל לאיראן. לכן אמריקה עוצרת את ישראל ממלחמת הכרעה בצפון, ומנסה להשיג 'הסכם' נסיגה חלקי של כוחות חיזבאללה, שיאפשר – לדעת ביידן – את החזרת הביטחון לצפון בלי מלחמה כוללת!

בינתיים, ממשלת ישראל מאפשרת לנשיא האמריקני את הניסיון חסר התוחלת הזה, מפני שהיא עסוקה ברפיח, במאמץ ההכרעה הדרומי, תוך תמרון איטי וזהיר מול המצרים והאמריקנים!

אחת התוצאות הקשות היא ההבנה בציבור הישראלי שהמלחמה מדשדשת, אין ניצחון באופק, חוסר האמון בממשלה הולך וגובר, ומערכת בחירות מפלגת ומחלישה, התחילה!

חשוב מאד לזכור, שלפי ההחלטה באו"ם על סיום המלחמה הקודמת בלבנון, אסור לחיזבללה להכניס כוח צבאי כלשהו מדרום לליטני, ובמרחב הזה של דרום לבנון מותר רק לכוח האו"ם ולצבא לבנון להחזיק כוחות צבאיים – אבל במשך השנים, הפר חיזבאללה את החלטת האו"ם בתהליך זוחל ומתוכנן היטב, והשתלט על כל המרחב עד כדי איום ישיר ומיידי על יישובי הצפון הישראליים – ישראל לא עצרה את התהליך הזה בכוח צבאי, אלא בנתה גדר !! משוכללת!

אין שום ערך לשום הסכם אמריקני מול חיזבאללה על נסיגה כזאת או אחרת, כי הם לא יקיימו אותו, ולכן אי אפשר להחזיר את יישובי הצפון בלי הכרעה צבאית! זה לא פחות חשוב ודחוף מהכרעת חמאס ברפיח! השר בני גנץ עם חברו לקבינט המלחמה היו חייבים להעמיד אולטימאטום לג'ו ביידן, ולצאת להכרעה בצפון, במקום לפתוח במערכת בחירות בטרם הכרעה.

במהלך הזה איבדו גנץ וחבריו את מעט האמון של ציבור שלם, שקיווה לראות בהם ערובה לאחדות ממלכתית בעת מלחמה – האם יש סיכוי שתקום הנהגה פוליטית חדשה? עם מפקדים לוחמים שהוכיחו רוח גבורה ממלכתית אמיתית?! הנהגה שתאפשר הקמת ממשלה חדשה לחלוטין, בלי כל האחראים לכישלונות החמורים במהלך השנים האחרונות, לפילוג בעם, לתמרונים מול סעודיה והבית הלבן, ולעיוורון הצבאי שסמך על גדרות, מודיעין וחיל אוויר –

הנהגה חדשה ונקייה תאפשר לשלוח הביתה בכבוד (או באי כבוד!) את האחראים למחדלים – זה מה שחיוני כעת לעם ישראל!