מחאת 'אחים לנשק'
מחאת 'אחים לנשק'צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תלונה הוגשה במשטרה על ידי תנועת 'אם תרצו' נגד מובילי מחאות השמאל 'אחים לנשק' לאחר המחאה הסוערת אתמול בכביש מספר 1 במהלכה נעצרו כמה מהמפגינים הבולטים.

בהודעה חריגה של המשטרה בנוגע לשמונה מפגינים שנעצרו נכתב כי החשד כלפיהם הוא ניסיון להבעיר רכבים בכביש ובכך להביא לחסימתו.

מתנועת אם תרצו נמסר: "החומרה העולה מן הדברים מעוררת חשש עמוק שמא אחים לנשק רואים עצמם מעל לחוק. לכאורה מדובר בגרימת סיכון ממשי של אזרחים והפרעה לשוטרים במילוי תפקידם".

לאחר הגשת התלונה הוסיפו בתנועה: "אנו מצפים מפרקליטות המדינה להפסיק את האכיפה הבררנית ולהגיש כתבי אישום בדיוק כשם שעשו זאת במהירות ללא משוא פנים במחאות נגד ההתנתקות ובאירועים דומים אחרים. לא ייאמן שבשעת מלחמה אלו הטוענים שהם אנשי מילואים, עסוקים דווקא בפעילויות המסכנת שוטרים ואזרחים".

על פי הודעת המשטרה, "מספר אנשים נצפו סמוך למתקן מקורות בכביש מספר 1 שהתכוונו לפי החשד לחסום את הכביש עם שלושה רכבים מושבתים ולהבעירם באש. בלשי משטרה הגיעו למקום ואיתרו בתוך הרכבים ובסמוך אליהם מערומי קרשים, מיכלי דלק, צמיגים, כפפות וסמרטוטים".

עוד נכתב בהודעה כי "לפי החשד, מספר פורעי חוק תכננו להעלות את הרכבים עם חבלים אל כביש מספר 1 בשעת עומס ולהבעיר אותם, תוך סיכון משתמשי הדרך. חלק מהחשודים התנגדו למעצר ולא נשמעו להוראות השוטרים, ניסו להתעמת עם הכוחות במקום ולהעלות את הרכבים בכוח לכביש מספר 1, ללא הצלחה".

עימותים בין מפגינים לשוטרים בדרך לירושליםצילום: דוברות המשטרה

יצויין כי בית המשפט השלום בירושלים הורה אתמול אחר הצהריים על שחרורם של שבעה מפעילי 'אחים לנשק' שנעצרו.

השופטת שרון לארי בבלי קיבלה את גרסתם של החשודים לפיה לא היתה כוונה להצית רכבים. "מן התמונות עולה שכלי הרכב, כמו גם הבקבוק עם הדלק, היו הרחק מאוד מהכביש ואני מקבלת את דברי הסנגור שלא הייתה כוונה להצית רכב ולשגרו אל הכביש".