יובל זילבר
יובל זילברצילום: באדיבות המשפחה

יובל זילבר נפל בקרב בעזה בימים הראשונים למלחמה. אביו, איתי זילבר, סיפר היום (שלישי) בריאיון לתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב על קצין מקצועי שעסק מאז ומתמיד באהבה ובנתינה.

"כשהמ"פ אמר שיקראו לו עוד שבועיים שלושה, הוא ענה: 'אם ככה, אני מוריד את הדרגות ונכנס כחייל פשוט'", סיפר. "הוא לא היה צריך להיות שם, אבל הוא היה. כי יובל היה חייל של המדינה".

ב-13 לאוקטובר יובל נחת מתאילנד, וב-14 "עשה מהומות" כי לא קיבל צו 8. "אביב הסמ"פ לא יכול לסרב לו, והוא מאשר", המשיך. "בהספד הוא כתב לו: 'ראיתי את יובל בלי דרגות. שאלתי אותו – חסר לך? אז הוא ענה: אני מפקד חולייה, אני לא צריך אותן'".

"כשצה''ל נכנס לתמרון קרקעי והמטרה הראשונה הייתה לכבוש את מוצב פלסטין. יובל שם את עצמו במקום הכי מסוכן בהגנה. חולייה שיצאה מפיר יורה בו, והוא צעק להם להסתער", סיפר איתי. "ככה הם מצילים את כל הגדוד מהאמבוש שרצו לעשות להם המחבלים". לאחר מכן העלו את יובל על מסוק 669, ובדרך לבית החולים תל השומר הוא נפטר.

"הוא היה לטובת נוער בסיכון. גם בצבא, אם זה מחלקה שאף אחד לא רצה לקחת - אז יובל לקח והפך אותה למחלקה מהודרת ומצטיינת. חייל שלו אמר לו אני תמיד הייתי בעייתי, אבל יובל הסתכל אלי בגובה העיניים וחיבק אותי", סיפר.

אפרת פלד, אמו של תומר, שהקימה את הקרן ביחד עם תומר, החבר הכי טוב שלו ושירה אחותו: "תפקידה של הקרן היא לעזור למילואימניקים, החבר'ה האלה שרצו להילחם וצריכים עזרה להתרומם ולהמשיך קדימה בלי לקחת ריבית", סיפר. אפרת תרמה חמש מאות אלף שקלים והמטרה לגייס סכום בגובה זהה".