כוחות צה"ל במזרח רפיח
כוחות צה"ל במזרח רפיחצילום: דובר צה"ל

הכתב והפרשן הצבאי אבי אשכנזי ('מעריב') התייחס בראיון לרדיו 103FM ללחימה בעזה וסיפר על השליטה הצבאית בציר פילדלפי.

"בעצם בשקט בשקט מתחת לפני הרדאר של העולם צה"ל מתקדם בקצב די מהיר לכיבוש רפיח", פתח אשכנזי את דבריו. "צה"ל כרגע שולט בסדר גודל של מעל 60 אחוז בציר פילדלפי. סך הכול פונו קרוב למיליון תושבים מרפיח. לא רק שפינו, יש שכונות שלמות שפינו עוד לפני שצה"ל בכלל פנה אליהן להתפנות".

בהמשך סיפר גם על הפעולה בג'באליה: "קציני צה"ל וחיילים שמשתתפים בקרבות בג'באליה מספרים שכמעט בכל מבנה שהם נכנסים אליו, הם רואים שם תשתית טרור - אם זה כלי נשק, רימונים. כלומר גם כשאתה בא ואתה מחשיב חלק מהאוכלוסייה כתמימה, ויש אוכלוסייה תמימה שם ללא ספק, אבל חלק גדול אחר של האוכלוסייה מעורב בדרך כזו או אחרת, בין אם בצורה אקטיבית או פסיבית בטרור בתוך עזה".

לדבריו, "צה"ל נכנס לג'באליה, כי יש שם אזור מרכזי שלא נגעו בו. כל מערב ג'באליה, כל מרכז מחנה הפליטים של ג'באליה, כל צומת המוסכים, צה"ל לא נגע בו בכניסה הראשונה והשנייה. שם התארגנו גם גדוד מערב וגם גדוד מזרח של ג'באליה והתחיל לשקם את עצמו. אתה רואה את זה גם בכמות החימושים שהצליחו להביא לשם, לכן החליטו בצה"ל להיכנס מחדש לג'באליה ובעוצמה רבה, בסדר גודל של אוגדה".

לגבי הפעולה הצבאית בג'נין הסביר: "פועלים כרגע כוחות של צה"ל. לפי דיווחים של פלסטינים, יש שם מחבל הרוג ושלושה מחבלים פצועים קשה. בצה"ל מאשרים שאכן יש פעילות כרגע כנגד מטרות מחבלים בג'נין. בתחילת השבוע חיל האוויר תקף בג'נין פעם ראשונה עם מטוסי קרב יעדים של המחבלים".

במהלך השיחה עדכן אשכנזי גם על המצב בצפון: "צה"ל לקח אחריות על חיסולו של קאסם סקלאווי, ראש מערך הרקטות והטילים של חיזבאללה בגזרה המערבית של גבול לבנון. צה"ל חזר למדיניות הסיכול הממוקד. אנחנו מדברים על סדר גודל של בין חמישה לשישה סיכולים כמעט מדי יום, שלפחות הלבנונים מדווחים וגם הסורים".

הוא הדגיש כי "זה מאוד משפיע כנראה על חיזבאללה, כי אנחנו רואים את התגובה שלהם. ירי מסיבי מהרגע שדובר צה"ל קיבל את האחריות על החיסול, אנחנו רואים אזעקות צבע אדום ביישובי הגליל המערבי והרבה מאוד אנשים שיוצאים למקלטים".