ח"כ עמית הלוי
ח"כ עמית הלויצילום: ערוץ 7

חבר הכנסת עמית הלוי הוא אחד הקולות הבולטים שמבקרים בגלוי את התנהלות המלחמה. בראיון לערוץ 7 הוא ממשיך בהאשמת שר הביטחון כמי שמשקר לציבור ומתייחס גם לשאלת הפומביות של הביקורת הנשמעת מפיו.

"היום כולם יודעים זאת. אם בהתחלה הדבר נדון בחדרים סגורים, היום כולם רואים גם את התוצאות שמביאה דרך הפעולה הנוכחית של צה"ל", אומר חבר הכנסת הלוי ומפרט כי בפני הצבא ניצבות שתי דרכים, האחת היא דרך ההתנתקות הממשיכה את דרך אוסלו וההתנתקות, ובה ברוח 'מפקדים למען ביטחון ישראל' והמפקדים הנוכחיים של צה"ל מובילים תפיסה לפיה על ישראל לסגת משטח, להציב גדר, גם אם יותר גדולה, וכך להגן על ביטחון ישראל.

דרך הפוכה שניצבת מול צה"ל היא זו האומרת שאין ניצחון בלי שליטה, "אם אתה נותן לחמאס את השליטה בגבול, בדלק שמאפשר לו להיות בתת הקרקע ובסיוע וכך לשלוט באוכלוסיה, כל אלה גורמים לכך שעדיין יש מאה טילים על שדרות בשבועות האחרונים, לכך שרוב גדודי החמאס פעילים. שתי הדרכים לפנינו ולצערי הרב גם התכנית של צה"ל היא התנתקות, כלומר פעולות כירורגיות ופשיטות ולא תכנית שיוצרת שליטה של צה"ל על השטח".

על דבריו אלה אודות גדודי החמאס שעודם פעילים, אנחנו שואלים אם המשמעות היא שכאשר ראשי מערכת הביטחון מדברים על פירוק הגדודים ועל כך שנותרו גדודים בודדים שיש להכריע ברפיח, הם משקרים למעשה לעם. הלוי משיב בחיוב: "זה שקר מוחלט. כל הגדודים של חמאס פעילים וכל חברי ועדת חוץ וביטחון יודעים זאת".

"בהצהרות על חיסול הגדודים, אומר הלוי "הם מתכוונים לדברים מינוריים ושוליים. נניח שפגענו בתשתית של מסגרת גדודית כזו או אחרת, זה לא נקרא לחסל את הגדוד, עם כל הכבוד לשר הביטחון. שורש הטעות היא בכך שצה"ל וגורמי המודיעין מפספסים את מה שנקרה הכ"א, הערכת כשירות האויב, שהיא שגויה מהיסוד, וכך הם מציגים מיצג שווא כי גדודי החמאס פועלים לפי תו"ל של גרילה ולא לפי היררכיה סדורה כמו בצה"ל".

הוא מוסיף: "חמאס הוא ארגון גרילה מבחינת התו"ל שלו, כלומר חוליות ממודרות ביניהם שלכל אחת יש סליק והתפיסה היא שאם אתה רואה טנק ישראלי, פגע בו. כך יש להעריך את הכשירות שלהם. כששר הביטחון אומר את האמירה השקרית שרוב גדודי החמאס הושמדו, למה הוא מתכוון כשרוב ככל חיילי החמאס קיימים, כשיש להם אמל"ח אינסופי שהוברח בפילדלפי תחת עיניו הפקוחות של הרמטכ"ל, אז למה הוא מתכוון כשהוא מדבר על פירוק? שעכשיו הם מדברים בפתקים ולא בטלפונים?".

הלוי סבור כי כל אותם אלמנטים שנפגעו לחמאס היו בונוס עבורו ולא עיקר האמצעים שלו. "המדד שלנו צריך להיות לפי האפקטיביות שלו להוציא תכניות ויכולות. זה שהוא משתמש בפתקים ולא בטלפון, ללא מצלמות אלו דברים תפלים. העיקר הוא האפקטיביות שלו לממש את התו"ל שלו לפגיעה בחיילי צה"ל בחוליות קטנות, ובכך הוא בכשירות גבוהה מאוד".

על הפגיעה הצה"לית במפקדים של החמאס, אומר הלוי כי יש לבחון את הדברים לפי השאלה אם ישנו גדוד שנותר ללא מג"ד, האם קיימת מסגרת ללא מפקד שהחליף מפקד שחוסל או נתפס. להערכתו בחלק מהמקרים מונו על ידי חמאס מג"דים מוכשרים יותר מקודמיהם.

לשאלתנו מבהיר חבר הכנסת הלוי כי המידע המדובר נמצא בידיו, כמו בידי כל שאר חברי ועדת החוץ והביטחון, מנתונים שהחברים חשופים לו ודבריו נאמרים באחריות מלאה. "נציגי הצבא הם שמדווחים לנו בועדת חוץ וביטחון את הנתונים הברורים הללו, ואת התוצאות רואים בשטח כשחמאס מוציא טילים לאן שהוא רוצה ומתי שהוא רוצה".

מוסיף הלוי ומעריך כי למעלה משני שליש מלוחמי החמאס עודם קיימים ופועלים, וכעת העולם מנסה לשכנע את ישראל להשלים את תבוסתה לנוכח המשך תפקודו האפקטיבי של חמאס, ומול מגמה זו ניצב ראש הממשלה ושולל מכל וכל אפשרות של הפסקת המלחמה. כעת, סבור הלוי, יש גם לשנות את שיטת הלחימה, ולחדול מהשיטה המשיבה אותנו לרעיון ההתנתקות, רעיון שלפיו צה"ל יתמקם מחוץ לגבולות הרצועה וייצא מעת לעת לפשיטות ממוקדות.

לטעמו של הלוי יש לחלק את הרצועה לחמש רצועות, לשלוט בסיוע, אם בכלל חייבים להעביר אותו, חלוקת הדלק תהיה בידי ישראל ובאופן ממוקד שאינו מאפשר לחמאס להיות זה שקודם כל מעביר דלק למנהרות ולאחוז בשליטה על הגבול, ובמידה וקיימת החלטה לסגור את רפיח ולפתוח מעבר אחר, הדבר יהיה תלוי אך ורק בהחלטה ישראלית. ללא שינוי גישה שכזה, אומר הלוי, המשמעות היא שלא למדנו דבר בשבעה באוקטובר.

עוד אנחנו שואלים את חבר הכנסת הלוי אם לנוכח דבריו התקיפים כלפי שר הביטחון והאשמת גלנט בשקרים, עליו להיות מוחלף. "בזמן מלחמה אדם שמופקד על הביטחון צריך לשים תכניות על השולחן ולשאול את עצמו אם הן מממשות את היעדים שהקבינט קבע, ואם התשובה היא לא אז לחשוב מחדש כחלק מהאחריות שלו והמנדט שהוא קיבל מהציבור".

את ביקורתו מפנה הלוי בעיקר לעבר הרמטכ"ל שאמור היה להציג תכנית שתממש את היעדים שהוצבו לו על ידי הדרג המדיני, ולפי שעה ,התכנית גרועה מאוד ולא לוקחת בחשבון מי האויב מה הנחות היסוד שלו, מה התשתיות האמוניות והאידיאולוגיות שלו. למה לא סיכלנו את היכולות השלטוניות שלהם, מה שהיה אחד מיעדי המלחמה? למה כל ראשי הרשויות עדיין מסתובבים באין מפריע? למה אונר"א עדיין שולט? זה נכון גם להיבט הדיפלומטי. למה אנחנו לא תובעים את איראן בפורומים הבינלאומיים, ולא מובילים את התביעות נגד אונר"א, ולא מתנצלים?".

לקראת תום הדברים אנחנו שואלים את הלוי אם הפומביות שבה הוא מבטא את הדברים אינה פוגעת בחיילים שבשטח ובעורף השולח אותם למערכה. "הפומביות הזו נועדה למנוע פגיעה גדולה יותר", אומר הלוי.

"הבנים שלנו יגלו בעוד שבועיים שלושה, וכבר עכשיו הם מגלים כי הטילים של החמאס, המטענים והמוקשים והמחבלים שיוצאים מכל פיר, ומה יקרה אז לקצינים שאני פוגש ושומע אותם ואת המשפחות שלהם. הפגיעה תהיה הרבה יותר גדולה כשהם יצאו במפח נפש ויחושו שכל מסירות הנפש וכל הדם שנשפך החזיר אותנו לשישי באוקטובר. כשגלנט מדבר על פלשתינים שישלטו ועל כך שצה"ל יתמקם מעבר לגדר הוא מחזיר אותנו לשישי באוקטובר וכך כשהרצי הלוי בתכנית המבצעית שלו לא כולל מרכיב של שליטה, המשמעות היא שהוא לא יודע איך להילחם בטרור, ולכן אין כמעט אף הישג אסטרטגי לישראל מעבר למכות לחמאס, שאין להם משמעות אסטרטגית. החיילים מגלים את זה כבר היום".

הלוי מוסיף ואומר: "חובתי הציבורית כנבחר ציבור היא להציג את האמת לציבור. הפגיעה תהיה גדולה אם לא נשנה את דרכנו. אין לי עניין לבקר את הרצי הלוי או כל בכיר אחר. העניין שלי הוא התיקון, אני מעוניין שצה"ל יציג תכנית מבצעית שונה שלוקחת אחריות על רצועת עזה. כשגלנט מדבר על כוח אחר, אמירתי או סעודי, שיעשה את העבודה זו פנטזיה מסוכנת. הרי היה ניסיון כזה בעבר אבל כל מי שנכנס נורה ונרצח וגם על כך שר הביטחון צריך לתת את הדעת. אלו דברים מופרכים. אם צה"ל לא ישלוט במרחב, בעזה וברפיח יחזרו קיני הטרור, מה שיקרה גם בג'נין טול כרם וקלקיליה".

עוד מעיר הלוי ומציין כי רק כאשר צה"ל שולט על השטח יש סיכוי שיקבל גם שיתופי פעולה מהאוכלוסייה האזרחית שם. כאשר ההצהרה הישראלית היא שבכוונת צה"ל לצאת, איש לא יתאבד למען שיתוף פעולה כזה או אחר מחשש לחייו ביום שחמאס יחזור. "איזה מוטיבציה נותן יואב גלנט כשהוא מדבר על פלשתינים שיהיו כאן במקומנו או כשהוא מדבר על אמירתי או סעודי שיהיה כאן כשכל עזתי יודע שזה לא יקרה?".