אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמןצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן התייחס היום (שלישי) לדיווחים על התקדמות במגעים לנורמליזציה בין ישראל לסעודיה.

ליברמן פתח את דבריו בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה שעורך המכון הישראלי לדמוקרטיה בביקורת נגד הממשלה ואמר כי "בהינף יד מייצרים משרדים שאף אחד לא מבין בשביל מה הם קיימים ובעיקר כדי לחלק כסף למקורבים".

"למה צריך גם משרד למורשת גם משרד למשימות לאומיות גם היחידה לחיזוק הזהות היהודית של אבי מעוז. שאתה מסתכל לאן הולך הכסף, זה לא הולך למאמץ מלחמתי זה לא הולך למפונים זה הולך למקורבים".

עוד אמר כי "התופעה שהכי מטרידה אותי זה כרגע ההתקרנפות, שאני רואה מה עשו בתקציב המדינה הגישו פיקציה לציבור. גם אישרנו עכשיו תקציב נוסף שאין שום קשר בין נתונים לבין מה שאתם מציעים. ויצטרכו להביא פעם שנייה תקציב. מה הקשר בין יעד הגירעון לבין מה שיש לנו כרגע? מדובר פה באמת בהתקרנפות ואני לא מאמין מעולם לא הייתה כזו פקידות רופסת במשרד האוצר כמו שיש היום. שאתה מגדיל את הקצבה לאברכים. שאתה מוריד עלויות כמו תחבורה למה שאנשים האלה יצאו לעבוד".

"מה כן יש? יום יום יש פגיעה שיטתית במפעלים כולל פגיעה ישירה עם ראשי רשויות על מטולה על שלומי מאוד בתים נהרסו כל זה מישהו צריך לממן אבל שאין כסף לממן ממדים למרות שהכסף מופיע בתקצוב למרות כל המושבים בקו העימות. אנשים מפונים באמת יצאו מהשגרה אבל מוציאים כסף למשרד המסורת ומשרד מורשת ומשרד למשימות לאומיות וככה זה נראה".

ליברמן התייחס לדיווחים על התקדמות במגעים לנורמליזציה עם סעודיה ואמר כי "זה הדבר הכי לא נכון לעשות מבחינתה של מדינת ישראל כי עם כל הדברים האחרים וכל נושא הנורמליזציה הלב של ההסכם זה כשרות שישראל נותנת לתכנית הגרעין הסעודית".

"סעודיה כאחת המדינות עם עודות הנפט הכי גדולות בעולם פתאום צריכה גרעין למטרות שלום. כולם מבינים שכל הגרעין הזה הוא בטח לא נועד למטרות שלום. איך התחילה תכנית הגרעין באיראן? כור להפקת אנרגיה לצרכי שלום. שם הכשירו את כל האנשים שעובדים כרגע על גרעין לצרכי מלחמה. וכשאנחנו מדברים על תכנית הגרעין הסעודית ישראל התחייבה שתיתן לזה כשרות, ושהיא עוזרת להעביר את זה בסנאט. כשכיום אין לזה רוב. בטח בלי השתתפות פעילה של ישראל. ושלישית שאנחנו מתחייבים לא לפגוע במתקני הגרעין הסעודי".

"זה יכניס את כל מזרח התיכון למירוץ חימוש גרעיני מטורף ואני לא בטוח שאנחנו מסוגלים לעמוד בזה מבחינה כלכלית. וזה מדרון חלקלק שטורקיה אלג'יר ואחרים יכנסו למרוץ הגרעיני הזה שאני לא רוצה לחשוב על ההשלכות של זה. והכל סביב שרידות ושיקולים פוליטיים והסקר השבועי הקרוב. זה לא נורמליזציה, זה תכנית גרעין צבאית שמכניסה את כל האזור פה לטרלול", הוסיף ליברמן.