הרב יחיאל שלמה לויטנסקי
הרב יחיאל שלמה לויטנסקיצילום: דוברות

יהודים תושבי מחוז סומי שבצפון אוקראינה הפתיעו את רב העיר ושליח חב"ד הרב יחיאל שלמה לויטנסקי במתנה מיוחדת ליום הולדתו החמישים.

חמישים מיהודי העיר, שרובם לא נמנים על מתפללי בית הכנסת הקבועים, הגיעו ביום ראשון כדי להניח תפילין לזכותו, כמתנה שהם מעניקים לו ליום הולדתו.

בין המניחים נימנו גם כמה יהודים שמעולם לא הניחו תפילין עד כה וכעת זכו לקיים את המצווה לראשונה בחייהם. בנוסף, 50 מנשות העיר התכנסו בערב שבת בבית חב"ד והדליקו נרות שבת ביחד.

לדברי הרב לויטנסקי: "באוקראינה, יום הולדת 50 נחשב ליום חג של ממש 'יובילי', ולכן היה רק טבעי שכשליח הרבי מליובאוויטש אבקש לחגוג את היום הזה בתוספת של מצוות ומעשים טובים, ואבקש מיהודי העיר להירתם לעניין".

הוא הוסיף: "דידים רבים התחילו לשאול אותי זה מכבר מה המתנה שאני מבקש ליום הולדתי וכשראיתי את העניין שהנושא יוצר ביקשתי מהם שיצטרפו למניחי התפילין, וכך יעניקו לי את המתנה הגדולה ביותר שיהודי יכול לאחל לעצמו ליום זה".

בהתייחסו למצב המתוח באזור סומי, אמר יו"ר 'פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה' הרב מאיר סטמבלר כי "העובדה שהרב לויטינסקי נשאר במקום יחד עם משפחתו, למרות שהמצב כעת נורא כמו בתחילת המלחמה, מעידה שוב על מסירות נפשם של שלוחי חב"ד שאינם נוטשים את צאן מרעיתם ונשארים במדינה למרות הסכנה המוחשית". עוד לדבריו "המתנה המרגשת שקיבל הרב לויטנסקי מיהודי העיר, מראה עד כמה הקשר בין הרב לבין יהודי עירו וכיצד הם הבינו מה המתנה שתשמח אותו יותר מכל".

הנחת תפילין בבית כנסת
הנחת תפילין בבית כנסתצילום: דוברות