דונלד טוסק
דונלד טוסקMark Neiman/GPO

לאחר שהתובע בבית הדין הפלילי הבינלאומי, קארים חאן, ביקש להוציא צווי מעצר נגד ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון גלנט, ראש ממשלת פולין דונלד טוסק מתייצב לצד ישראל, אך גם מטיל על נתניהו אחריות.

בהצהרה לעיתונאים אמר טוסק כי "אני לא אומר זאת רק כדי להסכים עם הנשיא ביידן, אבל ברור שאנו עוסקים כאן עם נושא בעל שני צדדים. אנו צריכים לשאול את עצמנו מדוע אף אחד, עוד לפני שהמלחמה בעזה פרצה, לא ביקש להוציא צווי מעצר נגד מנהיגי החמאס, שהוא ארגון טרור".

הוא הוסיף: "אני לא מעריץ של ראש הממשלה נתניהו. אנחנו מכירים אחד את השני זמן רב, והיינו חברים פוליטיים בתחילת דרכו בתפקיד ראש הממשלה. אבל האבולוציה הפוליטית של ראש הממשלה הישראלי הותירה אותי סקפטי לגבי פעולותיו".

"לדעתי גם הוא נושא באחריות לגל הזה של משבר חדש ששוטף את המזרח התיכון. בנוסף יש גם את אי השקט הפנימי. כולנו זוכרים את ההפגנות של הציבור הישראלי בנוגע למדיניות והתוכניות שלו. עם זאת, הניסיון להשוות בין ראש ממשלת ישראל למנהיגי החמאס, ארגון טרור, ואז לנסות ולהשתמש במוסדות בינלאומיים למטרה הזו, מוסדות שאמורים על פי ההגדרה להיות נייטרליים וחסרי פניות, היא לחלוטין לא מקובלת", אמר טוסק.

מתחילת המלחמה בעזה מנהלת הממשלה הפולנית מדיניות לא ברורה, כאשר מצד אחד חלק מראשי הממשל בוורשה מביעים תמיכה פומבית "בזכותה של ישראל להגנה עצמית", אך באותה שעה מעבירים ביקורת חריפה על המלחמה והמשבר ההומניטרי בעזה, ואף נמנעו או הצביעו נגד ישראל במספר הצבעות באו"ם בחודשים האחרונים.