הצעדהצילום: ללא קרדיט

על רקע העלייה הדרסטית במספר צווי המעצר המנהלי שהוציא לאחרונה השר יואב גלנט כנגד פעילים בהתיישבות, צעדו היום משפחותיהם של העצורים יחד עם מאות תומכים סמוך לכנסת בקריאה לשחרורם המיידי.

בצעדה שזכתה לשם "גאוות האימהות" סיפרו ההורים על בניהם שנעצרו לאחרונה בצו מנהלי ללא משפט, והצהירו כי הם עומדים מאחוריהם באופן מלא. בנוסף, קראו ההורים לשרי הימין לחדול משתיקתם נוכח הרדיפה, וציינו כי מספר המעצרים המנהליים מקום הממשלה שבר שיא של כל הזמנים מאז קום המדינה.

איילת השחר הכהן, אמו של צדוק הכהן, אמרה: "צעדנו כאן יחד היום מאות נשים וילדים באמירה ברורה ומסר לעצורים - אתם הגיבורים שלנו. אנחנו גאות בכם ובחבריכם שמוסרים את נפשם למען העם והארץ. זכינו בבנים גיבורים שמשלמים כעת את המחיר על פעילותם בחזית ההתיישבות. אלו חיילים ללא מדים שמקריבים את חירותם עבור ביטחון עם ישראל. בימי מלחמה ומסירות נפש של כל עם ישראל, עצוב שבעתיים לראות שהמערכת עסוקה עדיין בשקר ובקונספציה של ה6 באוקטובר, ומספרת לעצמה שהרשות הפלסטינית היא פרטנר וציבור המתיישבים הוא האויב האמיתי".

שי דנינו, אביו של פעיל הימין אריאל דנינו, הוסיף: "בצעד דרקוני ומפחיד מגיעים לאדם, לוקחים אותו באישון ליל וכולאים אותו מאחורי סורג ובריח בלי שום הסבר או הליך דמוקרטי תקין, בלי אשמה ובלי משפט. כל זה קורה במדינת ישראל 2024. בושה שכך נוהגים במדינה שלנו. היום יושבים בבתי בבית הכלא תשעה אנשים שהוציאו אותם מביתם וממשפחתם, והשליכו אותם לבית האסורים מבלי שהם אפילו יודעים במה נאשמו או נחשדו. אנו מוחים כאן היום כנגד העוול הזה, וקוראים מפה לנבחרי הציבור להפסיק את הפשע שמתרחש תחת משמרתם".

לימור סון הר מלך בצעדהצילום: ללא קרדיט

חברת הכנסת לימור סון הר-מלך הגיעה אף היא לחזק את משפחות העצורים. "עצוב שאנו צריכים להיות במציאות כזאת שאנשים שנאבקים על זכותנו לחיות בארץ כיהודים גאים זקופי קומה, יש מי שנלחם בהם", אמרה סון הר מלך. "אלו אנשים שהיו צריכים לקבל אותות של כבוד, אותות של גבורה, אך יושבים בכלא כאחרוני העבריינים".

סון הר-מלך הוסיפה וסיפרה: "אני מבקרת אותם בכלא, ומרחוק כבר רואים: הם לא שייכים לשם. אנו נמצאים היום במציאות קשה שבה הכל מתבלבל בין אמת לשקר, בין טוב לרע, אבל הם לא מתבלבלים. האמת ניבטת מהם. אלו אנשים גיבורים וחלוצים, אני רואה כיצד מנסים לשבור את הרוח שלהם, את הדרך שלהם, אך לא מצליחים. בכל מקרה דרקוני אחר שכזה העולם היה מזדעק לנוכח העוול, אך כאן כשמדובר במתיישבים הכל מותר. כמה שינסו להכפיש אותם אני אמשיך להילחם עבורם".

נזכיר כי אמש חצה שוב מספר המעצרים המנהליים שיא חסר תקדים, כאשר מאז הקמת הממשלה לפני כשנה וחצי נעצרו 23 פעילי ימין בצווי מעצר מנהלי - כפליים מממשלת רבין שיאנית המעצרים עד כה שהחזיקה בנתון הלא מחמיא של 11 מעצרים מנהליים בכל הקדנציה.