נדב גדליה
נדב גדליהצילום: באדיבות המצלם

1. מ' הוא בחור רוחני. אפילו מאוד. הוא מחזיק בטלפון ללא אינטרנט, אך מפעם לפעם צופה בסדרה 'סיינפלד' כדי לצחוק קצת. לכאורה, אין בכך פסול. אבל רק לכאורה. כי בסופו של דבר חשוב לזכור שהכוחות הפועלים למען אג'נדה כלשהי שיסודה הפוכה מ'שלנו' ואין זה משנה אם מדובר ב'עוכרי ישראל' המתכסים באצטלת רחמי מחבלים א פוליטית או במה שמכונה 'פרוגרסיבים'.

אלו וגם אלו, מטבע הדברים, היו כאן מאז ומעולם גם אם מעל פני השטח נדמה שדברים היו תמימים, מסחריים נטו וכל מעשיהם לעצמם ותו לא.

זה לא אומר שהפועלים 'למען הפצת אג'נדה כלשהי' היו מודעים למה שהם עושים ואין זה אומר שבהכרח בראש הפירמידה יושב נבל ומחכך כפיו בהנאה כל אימת שהוא מצליח להחדיר מסר אנטי ישראלי\ציוני\אמוני להמונים.

אנשים תמימים רבים פשוט עושים את מה שהם לא מאמינים בו ומשפיעים את עצמם החוצה. ירצו או לא ירצו. לפעמים מיותר לחפש את 'הרעים' בסיפור ההשפעה מכיוון שהם לא בהכרח קיימים כפי שאנו מדמיינים אותם אלא משתייכים במודע או שלא לתנועות חיים רחבות יותר בעולם.

הם פשוט מפיצים את שלהם הלאה ומשפיעים בענק. אחד יושב לשכנע אנשים בצדקת דרכו בפרלמנט חברים מצומצם והאחר דרך הטלוויזיה בסיטקום פופולרי. כשבן אדם מספר סיפור תמים - מדי פעם הוא שם כדי ללמד אותך מה נכון, גם אם הוא אינו מצהיר על כוונתו. זה פשוט הוא.

2. כשמדובר בסדרה פופולרית שהפכה לקאלט - חשוב לקחת את שורשי ההשפעה בחשבון כי אחרת אנו עושים שקר בנפשנו. בתקופת סיינפלד, למשל, היו אלו שנים דלות מתוכן, יחסית להיום. האדם התהלך על פני הארץ עם מה שהוא צפה בו. עשרות מליונים צפו בפרקים מסוימים בסדרה בשידור חי בלבד. בין לבין הם לא אכלו יותר מדי תוכן, כך שקשה לכמת את ההשפעה האדירה על כמויות עצומות של בני אדם במגוון נושאים. מדובר בקהל עצום בקנה מידה שבנוף התוכן הצפוף דהיום כבר אי אפשר להשיג, לדמיין או לנסות 'לקנות' בקמפיין.

3. סיינפלד, כמשל נדיר ששווה לעסוק בו. הסדרה העצימה את הציניות הקרה, את התככים בין איש לרעהו, לצד פרקים 'נבחרים' שהעלו על נס את מה שהיום נחשב ב'ציבור הרחב' כמובן מאליו. לפעמים אתה עומד משתאה עד כמה ה'חינוך מחדש' הלך צעד קדימה בעניינים שהיו חשובים למישהו, ע"פ תפישתו.

כך למשל, בפרק שעסק ב'יציאה מהארון' המשפט "ולא שיש בזה דבר רע', חזר על עצמו המון פעמים. גם אם הפאנץ' היה ממש מצחיק וכוונתו לשם שמי הצחוק - המסר הדידקטי ע"י המילים הללו עושה את שלו.

זאת רק דוגמה ואין כאן המקום להיכנס לעצם העניין. אך קשה להאמין שבעת ההיא, מול עשרות מיליוני צופים בעולם (ואולי אף יותר) - המסר לא חלחל היטב ו'יתכן וסייע לרבים', כך יאמרו המברכים על כך שאינם אמונים על שמירת מצוות וכן להיפך; הרואים בעניין משהו המתנגש חזיתית עם קיום תורה ומצוות כהלכה - יספקו את כפיהם בצער על דאבדין ולא משתכחין.

4. פרקים פופולריים אחרים עסקו בענייני צניעות או מה שנקרא ביהדות 'זרע לבטלה'. אחד הנושאים הנשגבים ממנו נגזרים תפישות ודרכי חיים גם אם איננו מבינים כיצד. אף הוא 'זכה' ליחס בגישה שאינה יהודית בעליל. כשהדברים נעשים ע"י יוצרים יהודים - זה כואב יותר ומשפיע יותר. מעניק 'אישור' ומקום לתפישה שאינה 'שלנו' - להתרווח אצלנו בראש, אם מעט ואם הרבה.

אין כאן המקום לדון או להעמיק, אך פופולארית המתקבלת בברכה גם בקרב שומרי מצוות - למרות שלל המסרים הסותרים את 'הדרך שלך' - היא עצובה בהחלט. להקליל רק כי מדובר ב'הומור' מהווה השמטת הקרקע שבה אנו מאמינים לטובת גיחוך קל.

5. האחריות הכוללת על עיצובה של החברה אינה מוטלת על סדרה כזו או אחרת. וודאי שיש גורמים שונים המעצבים את החברה בדיעבד. אך היום, כשרואים כמה כסף מושקע בהנחלת אג'נדות לסוגיהן - שווה לשוב אחורה בזמן ולקלוט איך עשו מאיתנו צחוק, תוך כדי צחוק.

אולי לא ניסו 'לחנך' אותנו, אבל בפועל חינכו אותנו. חיזקו בנו את הציניות, סירסו לנו את התפישה לגבי דברים נעלים ועדינים, הסבירו לנו שהעולם מורכב מעבודה, פרוצדורות, החומריות שאתה מצליח להשיג ובין לבין - לעג וציניות כלפי כל דבר שזז כדי 'להרגיש טוב עם עצמך' (זה טוב?!).

רבים מהמשתייכים לדור מסוים אזוקים בכל הנ"ל, לצערנו. מעריצים סדרות שכאלה המעניקות להם כוח ו'מחזקות' אותם בדרך שהם בחרו לחיות בה. כי לדידם - לא קיימת שום דרך שאינה צינית-גשמית. הם לא בהכרח אשמים בדביקות בדרך הזאת. בכל זאת, מדובר בקאלט בינלאומי מקרר (תרתי משמע). בינך לעצמך, קצת קשה לחלוק בפה מלא על משהו שאתה מעריץ ולומר לו: "תשמע, אתה מדבר שטויות ויש בעולם הזה רובד רוחני-עדין-נעלה שאומר בדיוק, אבל בדיוק - ההיפך" .

נדב גדליה הוא שחקן ויוצר הסרטים "אבא עם אלוקים", "רווק עם אלוקים" ו"מדריך למתבונן האמיץ"