הרמטכ"ל הרצי הלוי
הרמטכ"ל הרצי הלויצילום: דובר צה"ל

הכתב הצבאי של אתר 'מעריב' אבי אשכנזי כתב טור חריף נגד רשלנות הצבא שהסתפק בשליחת מכתבים לראש הממשלה בנימין נתניהו עם התרעות מבלי שתגברו את הכוחות בגזרות השונות.

"רק כתבו מכתבים? לא עשו כלום ברמה האופרטיבית?", תהה אשכנזי ותיאר כיצד נערך צה"ל לפני הטבח: "לא תגברו בכוחות מילואים. לא העלו את רמת הכוננות וכמות המטוסים והמסוקים בחיל האוויר. לא שינו את רמת הכוננות בישובים, לא הנחו לפתוח נשקיות".

"הם נדרשו לבדוק, לשאול ולבחון את התנהלותם של המערכות", הוסיף הכתב והסביר כי הוא "מצפה מהדרג הצבאי לא לשבת ולשלוח מכתבים. היה עליהם להיערך לנוכח האיום ולא להסתפק ב-400 או 500 חיילים בקו עזה. צמרת צה"ל פישלתם בענק".

מוקדם יותר פורסם כי נתניהו קיבל בין החודשים מרץ ליולי 2023 ארבעה מכתבי התרעה שונים מאגף המודיעין הנוגעים לתפיסת הפגיעה בלכידות במדינת ישראל בקרב אויבי ישראל, והשפעתה על ישראל ועל צה"ל בפרט.

בלשכת נתניהו הגיבו: "הטענה שראש הממשלה קיבל כביכול מחטיבת המחקר באמ"ן התרעות על התקפה אפשרית מעזה היא הפוכה מן האמת. לא רק שאין באף אחד מהמסמכים התרעה כלשהי על כוונות של חמאס לתקוף את ישראל מעזה, אלא שניתנת בהן הערכה הפוכה לחלוטין".

בהודעה נכתב כי במכתב שהועבר לנתניהו נאמר כי חמאס לא רוצה לתקוף בישראל. "שתי ההתייחסויות הבודדות לחמאס בארבעת המסמכים מציינות שהחמאס לא רוצה לתקוף את ישראל מעזה ופניו להסדרה. בהתייחסות הראשונה מה-19.03.23 נכתב שאסטרטגית חמאס היא 'הותרת רצועת עזה במדרון אחורי' ומיקוד המאבק בישראל בזירות אחרות".

עוד נכתב כי "בהתייחסות השנייה ב-31.05.23 אף הומלץ שעל ישראל להצטרף ל'טרנד הדה-אסקלציה האיזורי' ו'לקחת צעד קדימה בהסדרה מול הרצועה והריבון החמאסי'".

"להערכה זו במסמכים שהחמאס אינו מעוניין בהסלמה ומעוניין בהסדרה עם ישראל היו שותפים בעקביות כל גופי הביטחון, שאף טענו שהחמאס מורתע", כתבו בלשכת נתניהו..

"באשר לטענה המועלית במסמכים על ההשפעה השלילית של היעדר הלכידות בישראל על אויבינו - הרי ראש הממשלה בעצמו התריע על כך פעמים רבות בהקשר לתופעת הסרבנות. לדוגמא ב 17.7.23 התריע רה"מ כי ויכוח פנימי זה 'מכרסם בהרתעה מול אויבינו שיכולים בקלות להתפתות למעשי תוקפנות נגדנו'".

"עם זאת ראש הממשלה צדק כשהזהיר את אויבינו שביום מבחן 'הויכוח הפנימי לא יפגע בנחישות ובעוצמה שלנו לפגוע בהם בכל עת שנדרש לכך' (02.04.23). כך היה וכך יהיה".